Banović za FR: Naknada zaslužnim sportistima nije poklon vlasti sportašima, ona je prije svega zaslužena

Razgovarala: Amra Ličina

 

U Federaciji Bosne i Hercegovine predložen je i već je u parlamentarnoj proceduri zakon o doživotnoj mjesečnoj naknadi zaslužnim sportistima, a predložila ga je delegatkinja Silva Banović.

U obrazloženju je navedeno da u Federaciji BiH trenutno živi oko 50 vrhunskih sportista kategorisnih kao zaslužni i da se zakon generalno odnosi i na sadašnje državljane Bosne i Hercegovine koji su učešće i rezultate na velikim takmičenjima ostvarili kao reprezentativci bivše Jugoslavije. O Nacrtu zakona o doživotnoj mjesečnoj naknadi zaslužnim sportistima za Radio Fedearcije govorila je Silva Banović, delegatkinja u Domu naroda Federalnog parlamenta.

 

Ko sve zaslužuje naknade prema Nacrtu zakona? Na koji način će se kategorisati korisnici?

 

„Znači, prilikom pisanja Nacrta zakona o doživotnoj mjesečnoj naknadi zaslužnim sportašima u Federaciji BiH u kojem su sudjelovali kolegica Kokić-Inović i kolega Kaknjo iz Predstavničkog doma, oni su okvirno predvidjeli da je taj broj sportaša negdje oko 50; osobno smatram da je taj broj manji. Znači to je negdje 20-30 ljudi jer mi govorimo o osobama koje imaju najmanje 40 godina i imaju državljanstvo Bosne i Hercegovine. Imaju prebivalište u Bosni i Hercegovini i ne primaju naknadu ni u jednoj drugoj zemlji. Također su kategorizirani kao zaslužni sportaši u BiH sada ili dobili su medalje još u bivšoj Jugoslaviji, i također ne smiju biti kazneno osuđivani.“

 

Neki zaslužni sportisti, nakon završetka karijere, nemaju nikakve prihode, nisu zaposleni, a doprinijeli su promociji države, donijeli medalje, stoga bi bilo dobro da imaju osnovne uslove za život. Proslavljena jugoslavenska rukometašica Svetlana Kitić u nekoliko navrata je isticala kako ne bi imala od čega živjeti da nije korisnica nacionalne penzije u Srbiji. Jedan bh. proslavljeni košarkaš radio je tokom korone kao dostavljač u jednom restoranu.

 

„Mi kad govorimo o sportu u Bosni i Hercegovini, nama je svima jasno da mi ne govorimo o sportu u Francuskoj, Japanu, Hong  Kongu, SAD-u, koji u svoj sport ulažu milijarde. BiH ulaže mnogo, mnogo manje. Često čujemo kako naši sportaši nemaju dovoljno finasijskih sredstava kako bi uzeli učešće u natjecanjima, kako moraju birati gdje će otići. Također, svima nam je poznato da su uvjeti za vježbanje daleko, daleko od idealnih. Međutim, i dalje imamo mlade ljude i one nešto iskusnije koji Bosni i Hercegovini donose medalje. Bosna i Hercegovina nije na državnom nivou uredila ovu oblast. Zakon ove vrste postoji u Republici Srpskoj, međutim Federacija ga još uvijek nema. Hrvatska ima zakon ove vrste, trajne novčane naknade su uvrštene još 2011. godine, a isplaćuju se od 2013. Srbija također isplaćuje navedene naknade, druge zemlje iz okruženja su pokušale naći način na koji bi osigurale određenu materijalnu sigurnost za svoje sportaše. Žalosno je zaista da je netko posvetio svoj život, svoju eneregiju, trud i rad, uložio svoj talenat donosio medalju BiH, a da poslije nakon što se više ne može baviti sportom biva ostavljen i zaboravljen“.   

 

Ko bi imao pravo u Federaciji da dobije naknadu prema predloženom zakonu?

 

„Prema predloženom zakonu, to su osobe koje su kategorizirane kao zaslužni sportaši koji su donijeli jedno od tri prva mjesta na evropskom sportskom prvenstvu, zatim na olimpijskim i paraolimpijskim igrama. Treba imati najmanje 40 godina, državljanstvo BiH, živjeti na području BiH – imati prebivalište Federacije Bosne i Hercegovine. Također da nisu mijenjali državljanstvo, igrali za druge reprezentacije, da ne primaju naknadu za sportske rezultate u nekim drugim državama i da nisu pravomoćno osuđivani za neko kazneno djelo.“

 

U Nacrtu zakona spominju se jedino eventualni sportisti korisnici koji su osvojili medalje u olimpijskim i paraolimpijskim sportovima. Postoji li šansa da se na neki način u korisnike uvrste i zaslužni sportisti koji su osvojili prestižne medalje na sportskim takmičenjima poput karatea, brazilske džiju džicu i slično?

 

„Prvo bih željela istaknuti to da paraolimpijci i olimpijci u nacrtu nisu izjednačeni. Smataram da se to mora ispraviti. Zemlje oruženja su također izjednačile paraolimpijce i olimpijce. Trebamo pokazati da BiH cijeni različitost i ispraviti, da kažem tako, jedan lapsus loji je nastao prilikom pisanja nacrta. Također tokom pisanja zakona vođeni smo pravilnikom o kategorizaciji sportista. Svi oni koji smatraju da ovaj nacrt može biti bolji, a ima ih – to su sportaši, sportski savezi i udruženja – trebaju dati svoje sugestije i treba razmotriti način na koji se može udovoljiti svima. Na kraju krajeva, nije ni uredu da možda netko tko je sudjelovao na natjecanju u koje je bilo uključeno 60-70 zemalja, a nije pripadnik olimpijskog sporta, ne može dobiti naknadu, dok s druge strane netko tko je sportaš olimpijskog sporta dobiva, iako je možda u tom sportu na takmičenju učestvovalo 10 ili 20 zemalja. Znači, mi pričamo o Nacrtu zakona. Nacrt zakona ima uvijek prostora za poboljšanje. Nama je svima u cilju da prijedlog zakona i na kraju krajeva zakon u konačnici bude što kvalitetniji i da on služi onima kojima i treba služiti, a to su sportaši Federacije BiH.“

 

Nacionalne ili naknade za zaslužne sportiste i umjetnike imaju sve zemlje u regionu. U Bosni i Hercegovini su umjetnost, kultura i sport, kao i socijalna briga, na nivou entiteta, pa čak i kantona u Federaciji.

Sportske penzije u manjem bh. entitetu se isplaćuju od 2011. godine u visini hiljadu eura i više. Federacija BiH nema nacionalne penzije, vjerovatno iz razloga što je to veoma osjetljivo pitanje u smislu određivanja linije za pravo na nacionalnu penziju, njenu visinu, razliku u visini prema procjeni zasluga, odnosu prema visini penzija zarađenih sa 40 godina rada itd. Zašto je samo u Federaciji, da tako kažemo, zapelo?

„Nije jednostavno dati odgovor na to pitanje. Mi kad želimo razgovarati o bilo čemu u Bosni i Hercegovini, moramo biti svjesni strukture funkcioniranja vlasti Bosne i Hercegovine. To što nemamo ministarstvo sporta na državnom nivou usložnjava situaciju.“

 

Nacionalne penzije, naknade, bonusi služe za nagrađivanje, ali i kao dodatni motiv mladim sportistima i umjetnicima...

 

„Ova naknada nije nečiji dar, ona nije poklon vlasti sportašima, ona je prije svega zaslužena. Samo je dokaz vrednovanja, ali i poticaj i motivacija mladim perspektivnim sportskim nadama da kroz svoj rad i trud donose medalje svojoj kući, da donose medalje Bosni i Hercegovini.“

 

Za primjenu ovog zakona bi iz budžeta Federacije Bosne i Hercegovine godišnje trebalo izdvajati 800.000 KM i to iz posebnog fonda Federalnog minstarstva kulture i sporta. Može li se povećati ovaj iznos?

 

„To je samo okvirno bilo, koliko sredstava bi trebalo izdvojiti. Po mojim osobnim proračunima, to je čak u ovom trenutku i manje, jer mi zaista nemamo veliki broj sportaša koji bi mogli primati tu naknadu prema uvjetima koji su određeni Nacrtom zakona, odnosno bit će zakonom. Ono što je bitno jest da će se prosječna plaća u Federaciji BiH množiti s koificijentom koji odgovara i medalji, natjecanju, prvenstvu ili olimpijskim igrama u kojim je neko sudjelovao i na taj način ćemo dobiti koliko je zapravo tih sredstava. Ta sredstva će se, naravno, mijenjati kako se bude mijenjala prosječna plaća u Federaciji BiH.“

 

Ovakva vrsta naknade bila bi doživotna i ne bi bila prenosiva?

 

„Ona je doživotna, nije prenosiva. U onom trenutku kada bi netko iz razloga koji su nabrojani u Nacrtu zakona izgubio pravo na nju, ona se jednostavno ukida.“

 

Ono što sam primijetila: ni u jednoj zemlji regiona, a ni u vašem prijedlogu sredstva ne bi bila isplaćivana iz penzijskog fonda?

 

Naš mirovinski fond je poprilično opterećen. I upitno je koliko će on moći izdržati ono što trenutno nosi na svojim leđima, tako da smatarm da je ovo jedan bolji način da se osiguraju sredstva za naše sportaše.“

 

Očekujete li usvajanje ovog nacrta? Veliki broj zaslužnih sportista sigurno se tome nada.

 

„Po prirodi sam pozitivna i volim razmišljati na način da će nešto proći. Ima volje, ima želje i naše je da se potrudimo, a do delegata u Domu naroda da prepoznaju važnost ove inicijative i da daju svoj glas podrške.“

Intervju na Federalnom radiju
Intervju na Federalnom radiju Aner Žuljević Parlament FBiH Marin Vukoja Milorad Dodik razdruživanje
0 07.06.2024 14:36