Prilog Amre Ličina

Banke u BiH zatvaraju račune osobama na američkoj „crnoj listi“

Ubrzo nakon što su SAD najavile da će se banke u Bosni i Hercegovini naći pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država zbog računa koje kod njih imaju osobe i poslovni subjekti koji se nalaze na crnoj listi, domaće banke počele zatvarati račune fizičkim i pravnim licima koja su pod američkim sankcijama. Zvaničnici Republike Srpske obuhvaćeni ovim mjerama  poručuju građanima da ne brinu, a Amerikanci najavljuju proširenje ove liste dok Evropa prijeti svojim mjerama.

Iz ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH oglasili su se povodom ovih mjera saopštivši da će nastaviti koristiti sankcije kada je sigurnost i stabilnost BiH ugrožena, te kada pojedinci djeluju protiv Dejtonskog sporazuma ili kada potkopavaju demokratske institucije Bosne i Hercegovine. Prva na udaru nakon odluke o mogućim sankcijama bankama bila je Gorica Dodik, kćerka Milorada Dodika kojoj je banka zatvorila račun fondacije što su zvaničnici iz RS-a protumačili kao udar na nevine ljude. Zbog ove situacije osim što su u velikom problemu takozvani „crnolistaši“, veliki problem imaju i banke, a pored njih i veliki broj građana posebno oni koji su zaposleni u firmama pod sankcijama SAD. Međutim, Radovan Višković, predsjednik Vlade RS-a, poručuje da se radi na tome da firme i radnici firmi koje su na crnoj listi nemaju problema:

„Našli smo rješenja, ali ona nisu za javnost, jer ne želimo da ponovo dovedemo te firme i radnike u probleme. Morate shvatiti da se neka pitanja rješavaju, a da se ne mogu podijeliti sa javnošću, jer ako danas kažem kako smo mi neko pitanje riješili, onda će se ti koji su nam nametnuli sankcije potruditi da nam i to pokvare. Izvinite, neke stvari se rade, ali ne mora javnost da bude upoznata sa svim detaljima. Ne zato da bi mi izbjegli javnost, nego da bi izbjegli te koji nam rade o glavi.“

I Milorad Dodik, predsjednik RS-a smatra da se ne radi o velikom problemu i da prijetnje neće utjecati na bankarski sektor:

„Šta ima veze, ja ću primati platu predsjednika preko pošte, neće valjda zatvoriti poštu, a mogu i na blagajni uzeti svoju platu, ali neće nam promijeniti stav. Šta će drugi, pa nek se i oni riktaju na taj način i oni imaju poštu, svaka firma ima svoju blagajnu.”

Međutim, bez obzira na pozitivan stav iz RS-a o isplatama plata nemoguće je staviti neko pravno lice pod sankcije da radnici u toj kompaniji ne trpe posljedice, tvrdi profesor međunarodnog prava Dragan Dakić. Očekuje se da i EU prati SAD u eventualnim sankcijama:

„Već je viđeno da EU isprati politiku SAD i možemo očekivati da se to desi.“

Izjava pomoćnice ministra finansija SAD-a Ane Moris o mogućim sankcijama SAD- a bankama u kojim osobe sa crne liste imaju račune posebno je zabrinula direktore banaka koji su se našli u nezavidnoj poziciji. Jer nisu u problemu samo banke u RS, kako se to u prvi mah činilo. U problemu su i banke sa sjedištem u FBiH jer veliki broj osoba i firmi sa crne liste posluje sa tim bankama. Kako tvrde iz Udruženja bankara BiH, eventualnu štetu nastalu ignorisanjem upozorenja bi trpjele banke, a ujedno i privreda BiH. Sa ovim se slaže i ekonomski analitičar Admir Čavalić:

„Najveći negativni efekti bi bili ako bi određena banka koja posluje na području BiH odlučila da se ne pridržava uputa od strane SAD, odnosno njene ambasade. Ta bi banka vjerovatno u međunarodnim okvirima bila blokirana, što bi paralelno otežalo poslovanje za sve korisnike, a ne samo za ove  sa crne liste date banke.“

Američka administracija vršeći pritisak na banke u RS-u u vezi sa računima fizičkih i pravnih lica koja su na "crnoj listi" SAD-a provodi nasilje koje za cilj ima uništenje ekonomije i same Republike Srpske tvrdi ministrica finansija RS-a Zora Vidović:

„U razgovoru sa bankama, saznala sam je da imaju zahtjeve od američke administracije da se ugase računi za sve one koji su na OFAK-ovoj listi i fizička i pravna lica. Ne zabranjuju oni bankama da ostave račune, ali ako ostave račune onda će im ugasiti sviftove korespondentne banke sa tom bankom i onda ona ne može da posluje i u sankcijama je. To znači uništenje kompletetnog privrednog sistema Republike Srpske i naravno niko ne može dozvoliti da se to desi. Zbog toga su ljudi na OFAK-ovoj listi dobrovoljno otišli u banke, da se računi ugase, kako banke ne bi bile sankcionisane.“

Podsjećamo, na crnoj listi SAD-a nalazi se kompletan vrh Republike Srpske. Pored predsjednika RS-a Milorada Dodika koji je pod sankcijama SAD od januara 2017. godine, na crnoj listi su i premijer Republike Srpske Radovan Višković, predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić, članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, te potpredsjednik Vlade i ministar pravde RS-a Miloš Bukejlović.

Pod sankcijama je i član Kolegija Doma naroda BiH Nikola Špirić, kao i nekadašnji Dodikov savjetnik i bivši predsjednik VSTS-a Milan Tegeltija, kao i ministar zdravlja Alen Šeranić.

Navodno i banke u Federaciji BiH počele su zatvarati račune osobama iz Federacije koje se na američkoj crnoj listi. Na njoj su trenutno Asim Sarajlić, Osman Mehmedagić, Dijana Kajmaković, Gordana Tadić, Marinko Čavara i Fadil Novalić. Međutim, za razliku od RS-a, osobe koje primaju platu iz državnog trezora, neće biti u mogućnosti primiti i podići platu u pošti jer državni zakon nije predvidio da Ministarstvo finansija i trezora BiH plate uplaćuje na poštanski račun. Što znači da je nepoznato kako će se plata isplaćivati Marinku Čavari, Gordani Tadić, Dijani Kajmaković i Željki Cvijanović.