Banjaluka postala članica UNESCO mreže kreativnih gradova u oblasti muzike
Iz Gradske uprave saopšteno je da je Banjaluka ponijela titulu UNESCO kreativni grad u oblasti muzike, što je veliko priznanje za drugi po veličini bosanskohercegovački grad.
"Ovo priznanje potvrđuje da je Banjaluka prepoznata kao grad sa bogatom muzičkom tradicijom i potencijalom za dalji razvoj u ovoj oblasti. To će imati pozitivan uticaj na kulturni, ekonomski i društveni život grada i doprinijeti njegovom internacionalnom ugledu", navode iz Gradske uprave Banjaluke.
Dodaju da ova globalna inicijativa, koja okuplja gradove iz različitih dijelova svijeta koji se ističu u kreativnom sektoru muzike, donosi niz prednosti i mogućnosti za grad.
Tako će promocija kulture i umjetnosti kroz članstvo u UNESCO mreži kreativnih gradova omogućiti Banjaluci da promoviše svoju muzičku kulturu i umjetnost na globalnom nivou, što bi trebalo da privuče pažnju umjetnika, kulturnih organizacija i turista.
Gradovi članovi mreže imaju priliku da razmjenjuju iskustva, znanje i najbolje prakse u oblasti muzike, dok muzika može biti značajan faktor u ekonomskom razvoju.
"Takođe, UNESCO mreža pruža priliku za obrazovanje i podršku mladim muzičkim talentima, što će svakako pomoći u očuvanju muzičke baštine i stvaranju novih generacija muzičkih umjetnika. Članstvo u mreži naglašava i važnost kulturne raznolikosti i dijaloga kroz muziku odnosno Banjaluka će sarađivati sa drugim gradovima u promociji raznolikosti i inkluzije kroz umjetnost", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je UNESCO mreža kreativnih gradova (UNESCO Creative Cities Network – UCCN) inicijativa koju je osnovao UNESCO kako bi promovisao saradnju između gradova širom svijeta koji se ističu u određenim kreativnim sektorima. Ova mreža okuplja gradove koji su posvećeni razvoju kreativnih industrija, kulture i umjetnosti. Cilj je promovisati kreativnost kao ključni faktor za održivi razvoj i međunarodnu saradnju.
Pored toga UNESCO mreža kreativnih gradova obuhvata različite kategorije gradova, svaka fokusirana na određenu kreativnu oblast. Trenutno postoji sedam kategorija i to muzika, književnost, film, dizajn, medijske umjetnosti, umjetnički zanati i gastronomija.
Od ranije Sarajevo, glavni grad Bosne i Hercegovine, ima status UNESCO grada filma.