videoprilog Ivane Đurđević-Bajić (Federacija danas)

Banja Dvorovi godinama tone i traži slamku spasa

Iako je imala sve preduslove da bude lider u banjskom turizmu, bijeljinski turistički biser Banja Dvorovi godinama propada. Uz malo ulaganja ovaj turistički kompleks mogao bi postati "zlatna koka". Prepoznale su to i političke strukture kojima je Banja sada interesna meta. Građani negoduju.

Iako je prošle godine poslovala pozitivno, zub vremena i nagomilani gubici ostavili su tragove na ovom turističkom biseru. Banji su sada potrebna milionska ulaganja, kako za sanaciju i modernizaciju postojećih, tako i izgradnju novih sadržaja. Nadležni problem vide u vlasničkoj strukturi banje.

"Imajući prije svega u vidu Banju, njen geografski položaj, njenu prednost geotermalnih voda, trebaju se značajna sredstva uložiti, odnosno reorganizovati vlasnička struktura da bi postigli rezultate kakve banja Dvorovi zaslužuje", kazao je direktor Banje Dvorovi Milorad Zekić.

Vlada RS-a još prije godinu pokazala je interes za investiranje u ovaj kompleks. No, to je uslovljeno prenosom nadležnosti sa lokalnog na entitetski nivo, a sve po cijeni 50 miliona maraka – koliko je, prema njihovom mišljenju, potrebno za spas Banje Dvorovi.

"Mi smo spremni, što se tiče Banje, da uložimo 50 miliona maraka u narednih nekoliko godina", poručio je član Predsjedništva BiH Milorad Dodik 2021. godine.

Cjenjkanje s ovim prirodnim biserom je još jedna očita politička predstava, mišljenja je Mirjana Orašanin, ekonomski analitičar, koja naglašava važnost da Banja ostane u vlasništvu grada Bijeljina. Moguće je i to po principu javno-privatnog partnerstva i koncesije, a ne po modelu vlasničke strukture.

"Na osnovu čega oni znaju da je to 50 miliona? I u šta bi se investirasli? Treba razmisliti i koja su to preduzeća koja je Vlada RS-a do sad uzela u svoju nadležnost, kako je sa njima postupila? Kojim preduzećima Vlada upravlja i jesu li to danas ruševine ili su data na upravljanje ljudima bliskim vlasti?"

Prenos vlasništva na Vladu RS-a ili javno-privatno partnerstvo model je o kojem godinama nema dogovora, ali se intenzivno razgovara. Svjedoči tome i tematska sjednica na kojoj je usvojeno šest zaključaka. Sada je na čekanju revizorski izvještaj i mišljenje radne grupe.

"Skupština Grada traži od gradonačelnika, predsjesdnika SG i direktora JU Banja Dvorovi da nastave pregovore sa Vladom RS, imajući u vidu da je Vlada u više navrata izrazila spremnost da sarađuje sa gradom Bijeljina na rješavanju ovog pitanja, takođe SG Bijeljina podržava i pregovore sa investitorima zainteresovanim d aulaže u ovu ustanovu", navodi Aleksandar Đurđević, predsjednik SG Bijeljina.

"I kada poredamo sve te prijedloge onoga što može Grada da uradi za Banju, ono što može Vlada RS-a i ono što domaći i inostrani investitor može da ponudi, mi sve te prijedloge stavljamo na sto i onda se pokreće referendumsko pitanje, da mještani MZ Dvorovi odlučuju koja opcija je za njih najviše prihvatljiva", pojašnjava gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović.

A referendum, bar se pokazalo tako u prethodnim godinama, klasičan je piplmetar za pokazivanje opredijeljenosti građana na predstojećim izborima.

federalna.ba

Bijeljina Banja Dvorovi
Drinski nasip Janja Semberija Bijeljina
0 06.04.2024 19:23
Tuzla hapšenje Bijeljina
0 04.04.2024 20:02
nelegalna eksploatacija šljunak Šljunkara nelegalno vađenje šljunka Bijeljina Drina rijeka Drina
0 31.03.2024 18:44