Bacač kugle Enhar Mahmić osvojio 10. mjesto na EP-u za mlađe juniore

Zeničanin Enhar Mahmić, s dužinom 16.76 metara, osvojio je 10. mjesto u današnjem finalu bacanja kugle (5 kg) na Evropskom atletskom prvenstvu za mlađe juniore (U18) u slovačkom gradu Banska Bystrica.

Mahmić je plasman u finale u jučerašnjim kvalifikacijama izborio kao posljednji, 12. i s dužinom 17.04 metra, ali je u današnjem finalu poboljšao plasman, mada je imao kraći i samo jedan ispravan hitac iz prve serije - 16.76 m.

Mahmić ima lični rekord 17.51 m, ali je danas samo u prvoj seriji bacio ispravan hitac te ostvario dužinu 16.76 metara, a nakon te serije bio je deveti.

U drugoj i trećoj seriji je prestupio pa se nije uspio pomjeriti za barem jedno mjesto, kako bi bio u grupi od osam takmičara koji će dobiti priliku da se bore za medalje u dodatne tri serije.

Mahmić je danas u finalu bio uspješniji od Ukrajinca Maksyma Lavryka (16.59 m) i Šveđanina Lowe Wangleina (16.54 m), dok je ispred njega, na 9. mjestu, završio Turčin Kerim Akylidiz (16.87 m). Svih osam takmičara koji su nastavili borbu za medalju, nakon tri serije, imali su daleko veće dužine od četvorke koja je otpala - najmanje 18 metara (Nijemac Andreas Groninger).

Prvenstvo se završava sutra, kada će u finalu skoka u dalj, koje počinje u 10.40 sati, nastupiti i bh. predstavnica Emina Omanović.

Ona je s najboljim ovosezonskim rezultatom - 5.83 metra osvojila 11. mjesto u današnjim kvalifikacijama, a u finalu skoka u dalj za juniorke nastupit će 13 takmičarki, od kojih nijedna danas nije uspjela preskočiti kvalifikacijsku normu od 6.15 metara.

Lični rekord Emine Omanović iznosi 5.95 metara, a to je dužina koja bi joj u sutrašnjem finalu mogla osigurati i borbu za medalju.

Naime, Trećeplasirana iz današnjih kvalifikacija, Evelina Olsson iz Švedske, skočila je 6.01 metar, a šestoplasirana Slovakinja Ema Bendova skočila je upravo 5.95 metara, što je njen lični rekord.

Drugi bh. bacač kugle, Almin Talić također iz AK Zenica, s dužinom 16.73 metra, završio je na 15. mjestu jučerašnjih kvalifikacija za finale i u konkurenciji 18 takmičara.

Zerina Bešlija iz Vogošće u četvrtak je u kvalifikacijama za plasman u finale bacanja kugle za djevojčice, s hicem od 13.75 metara, zauzela ukupno 21. mjesto u konkurenciji 24 takmičarke.