videoprilog Danice Radović (Dnevnik 2)

Austrijski non paper zagovara članstvo zemalja Zapadnog Balkana u EU

I svi zadaci koje je Charles Michel stavio pred bh. parlamentarce, u konačnici, trebaju imati jedan cilj. Snažniji iskorak BiH ka Europskoj uniji. A na tom putu, zemlja tapka godinama. Dalje od SSP-a nismo stigli. Pitanja, zadaci. Iscrtani, jasni i konkretni. BH liderima očigledno nebitni. Zato se samo spominje mogućnost da nas neko ugura preko reda i bez rada. Integriranje prije integriranja u EU, tako je okarakteriziran novi non paper, koji se odnosi na članstvo zemalja Zapadnog Balkana. Austrijski. Još se čeka zeleno svjetlo Njemačke i Francuske. Može li ovo ubrzati put BiH ili se radi o zelenoj karti za Ukrajinu?

"Kako poduprijeti, a poduprijet ću, kako poduprijeti status kandidata Ukrajini, a ne razgovarati o kandidacijskom statusu BiH. Ja mislim da to moramo staviti u nekakav paket. Naravno da imamo empatiju, važno je za Ukrajinu, ali i za naše prijatelje u BiH", kazala je Dubravka Šuica, potpredsjednica Evropske komisije.

Hoće li empatija pojedinih zemalja biti dovoljna da BiH napravi pomak na putu ka EU? Inicijativa za brži i lakši put ka EU ne manjka, sastanaka takođe. Početkom mjeseca, Austrija je predstavila novi non paperr, dokument kojim se zalaže za novi pristup zemalja Zapadnog Balkana. Time bi im bilo omogućeno učešće na neformalnim sastancima Vijeća Unije, integracija na evropsko tržište, učešće u klimatskim i energetskim politikama, ali i pristup evropskim fondovima. Može li nas to motivisati?

"Mi smo vidjeli da je čitava serija non papera, koje smo imali proteklih godina, je pojačala unutrašnje napetosti i turbulencije unutar BiH, važno je istaći da i Austrija insistira na prijemu BiH i zemalja Zapadnog Balkana, ali ne da oni budu zakinuti da Ukrajina bude primljena prije EU", istakla je politička analitičarka Tanja Topić.

Ni Ukrajina ni zemlje Zapadnog Balkana neće uskoro postati članice EU, mišljenja su analitičari. Evropa zazire od zemalja koje nisu uređene demokratski i institucionalno. A posljednje što je naša zemlja napravila bilo je potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. I onda godinama ništa. 

"Nije to pitanje više formalnih koraka, nije pitanje da li će BiH dobiti kandidatski status, da li će dobiti datum započinjanja pregovora, koliko moramo biti svjesni činjenice da se u BiH apsolutno ništa ne čini na tom polju, dakle podcrtat ću još jednom-apsolutno ništa", naglašava politički analitičar Adnan Huskić.

"Mislim da je licemjerno i cinično tražiti neku vrstu prečice, odnosno nagradu za nerad i neispunjavaje zadataka, odnosno tražiti da nam neko progleda kroz prste i pogura na tom putu", dodaje Topić.

Pitanje članstva u EU, u BiH, posljednjih godina najčešće se koristi isključivo kao žeton u predizbornim kampanjama. A na ruku takvim stavovima i nepoduzimanju konkretnih koraka na reformama, bh. političarima u prilog svakako ide i razjedinjenost Unije o pitanju širenja, a nije ohrabrujuća poruka ni da nas je njemački kancelar tokom turneje na zapadnom Balkanu zaobišao. A bh. lideri, uvijek traže izgovor na nekog drugoj adresi. A pred njima su vrlo jasne zadaće. I potrebno je uraditi bar nešto, da se ova zemlja konačno pomjeri sa mrtve tačke na putu, bar deklarativno, tako željenog članstva.

federalna.ba

Austrija Zapadni Balkan EU