ATP uvodi i Masters u Saudijskoj Arabiji
Saudijska Arabija bit će domaćin novog Masters turnira za tenisere, najvjerovatnije od 2028. godine, saopštilo je danas Udruženje profesionalnih tenisera (ATP).
Udruženje je objavilo format 10 Mastersa, ali predsjednik ATP-a Andrea Gaudenzi nije želio da precizira godinu u kojoj će arabijski Masters debitovati, ni tačno mjesto u kalendaru.
To je prvo proširenje formata Mastersa od osnivanja serije prije 35 godina i dolazi u trenutku kada su igrači ponovo pozvali na preispitivanje kalendara takmičenja i gustog rasporeda.
Februar je jedna od opcija za održavanje Mastersa u Saudijskoj Arabiji
"Sve što možemo da kažemo u ovoj fazi je da će to biti na početku sezone... U prvom dijelu sezone", rekao je Gaudenzi tokom online konferencije za novinare.
On je rekao da bi volio da se jednosedmični turnir sa 56 igrača održi u februaru, po završetku Australian Opena, nazivajući to boljim ishodom, a da bi bilo idealno da se uklopi u raspored turnira na Bliskom istoku i u Južnoj Americi.
To je posljednja u nizu odluka da se teniska takmičenja održe u bogatoj Saudijskoj Arabiji, gdje su već prebačeni WTA finale i takmičenje mladih tenisera Finale za narednu generaciju, a u Rijadu se održava i egzibicioni turnir "Šest kraljeva".
Gaudenzi je rekao da je plan da se Masters u Saudijskoj Arabiji održi od 2028. godine, a da će datum biti objavljen naredne godine.
"Februar je jedna od opcija... To je mogućnost, ništa još nije odlučeno", dodao je on.
Beta-AP/federalna.ba