Asocijacija TUMED otvorila ured u Sarajevu i obilježila deset godina postojanja
Povodom desete godišnjice osnivanja Bosanskohercegovačke asocijacije alumnija univerziteta u Turskoj – TUMED danas je u otvoren ured te asocijacije u Sarajevu, a svečanosti je prisustvovala delegacija Direkcije za dijasporu i srodne zajednice Republike Turske (YTB), predvođena predsjednikom Abdullahom Erenom.
Eren je rekao da je više od hiljadu osoba iz BiH završilo svoje školovanje u Turskoj kao stipendisti Vlade Turske.
- Podržavamo rad ovog udruženja koje je osnovano prije deset godina i koje okuplja alumniste Turske koji su danas aktivni u raznim sektorima od politike do biznisa. Kao što je poznato, oko dvije hiljade firmi djeluje u BiH, više od 300 miliona dolara imamo direktna ulaganja, a trgovinska razmjena je dostigla milijardu dolara. U svemu tome zaslugu imaju alumnisti Turske koji su dio tih firmi i veliki je značaj njihovog rada. Želimo im zahvaliti i izraziti našu podršku BiH – istakao je Eren.
Bosanskohercegovačka asocijacija alumnija univerziteta u Turskoj, kako je rekao član njihovog UO Jasmin Šojko, danas slavi desetu godišnjicu postojanja i okuplja više od hiljada članova, bh. državljanja koji su se školovali u Republici Turskoj.
- Naši članovi su aktivni članovi bh. društva koji doprinose našoj zajednici i u isto vrijeme doprinose jačanju odnosa između Republike Turske i Bosne i Hercegovine, a tu smo mi kao asocijacija koja ukuplja naše alumniste i koordinira razne aktivnosti – izjavio je Šojko.
Pored toga, kako je dodao, pružaju podršku i studentima koji se trenutno školuju u Turskoj, te realizuju brojne kulturne aktivnosti.
- Posebna nam je čast što je danas sa nama Abdullah Eren, jedan od naših najvećih pokrovitelja sa kojim smo zajedno otvorili prostorije udruženja - naveo je Šojko.
Većina studenta iz Bosne i Hercegovine koji studiraju u Turskoj su stipendisti Vlade Republike Turske, a Šojko je naveo da je i sam imao takvu stipendiju.
- Program Türkiye Scholarships obuhvata zaista sve potrebe naših studenta u Turskoj, od smještaja, troškova školarine, međunarodnog prevoza i tako dalje. Naša asocijacija pruža podršku koordinacijskog karaktera gdje smo u redovnom kontaktu sa njima i pratimo njihove potrebe. Godišnje 50-ak studenta iz BiH dobije stipendije za škovanje u Republike Turskoj – rekao je Šojko.
Dodao je da su zavaljujući podršci Opštine Stari Grad dobili na korištenje prostorije koje su kao asocijacija renovirali i opremili. U tim prostorijama pored druženja i okupljanja alumnista Turske, realizuju i određene kurseve, bosanskog, turskoj jezika, robotike i drugo.
federalna.ba/Fena