Arheološka istraživanja kod Bijeljine: Ritualna okupljanja u semberskoj ravnici

Na lokalitetu Novo Selo kod Bijeljine završena je druga faza arheološkog istraživanja, započetog prije tri godine, a istraživanja koja realizuje bijeljinski muzej u saradnji s Institutom za orijentalnu i evropsku arheologiju Austrijske akademije nauka otkrila su zanimljive detalje iz prošlosti ovog podneblja

Semberska ravnica, ispostavilo se, kroz dugi vremenski period korištena je kao mjesto za ritualna okupljanja. Predmet istraživanja u 2018. godini bila je zemljana humka za koju je ustanovljeno da je riječ o višeslojnom ukopnom mjestu. Ove godine rađeno je iskopavanje zapadne polovine humke.

- Radi se o grobnoj humci, odnosno, ritualnom mjestu, s tri nivoa sahranjivanja iz tri različita perioda. Najstrariji period pripada eneolitu, odnosno, bakarnom dobu i analizom C-14 došli smo do datuma između 2800-3000. godine p.n.e. i to je pripadalo badinskoj kulturi. Ove godine smo kopali ritualno mjesto s dosta keramike iz tog perioda – objašnjava Snježana Antić, arheolog u Muzeju Semberije.

Istraživanjem se došlo i do skeletnih ostataka iz perioda srednjeg bronzanog doba, u 17. i 18 vijeku prije nove ere.

- Na mjestu gdje je sahranjen jedan pokojnik nasuto je cijelo brdo, za koje smo izračunali da volumenom iznosi 180 tona zemlje. Nabacali su 180 tona zemlje i podigli spomenik toj jednoj osobi – ističe dr. Mario Gavranović, zamjenik direktora Arheološkog instituta iz Austrije.

- To je jedna mlađa muška osoba, 26 godina, koja je sahranjena na odru, odnosno, postamentu od oblutaka u zgrčenom položaju. To je srednje bronzano doba 1800. godine p.n.e. i zbog njega je navučena ova humka – navodi Antić.

Sav pronađeni materijal nalazi se u Muzeju Semberije na daljoj obradi. Istraživanje koje finansira Austrijska akademija nauka, jednim dijelom i iz sredstava granta za međunarodnu kulturnu saradnju koji dodjeljuje Ministarstvo civilnih poslova u Savjetu ministara BiH vrši se uz pomoć Oružanih snaga BiH i Poljoprivrednog dobra “Semberija”, na čijem zemljištu se i nalazi lokalitet.

federalna.ba/Ivana Đurđević-Bajić

Semberija Bijeljina arheologija
Drinski nasip Janja Semberija Bijeljina
0 06.04.2024 19:23
Tuzla hapšenje Bijeljina
0 04.04.2024 20:02
nelegalna eksploatacija šljunak Šljunkara nelegalno vađenje šljunka Bijeljina Drina rijeka Drina
0 31.03.2024 18:44