Argentina osvojila Copa Americu
(Izvor: Fena/EPA)

Lautaro Martinez postigao je pobjednik u produžecima kojim je Argentina pobijedila Kolumbiju sa 1-0 i osvojila rekordnu 16. titulu Copa Americe na stadionu Hard Rock u Miamiju.

Loša utakmica koju su poremetili problemi sigurnosti i publike, zbog čega je došlo do kašnjenja od 82 minuta, odlučeno je kvalitetnom završnicom Martineza - njegovim petim golom na turniru.

Ova pobjeda je bila treća uzastopna titula na velikom turniru za Argentinu nakon pobjede Na Copa America 2021. i trijumfa na Svjetskom prvenstvu 2022. u Kataru.

Bilo je suza pred slavlje, iako je kapiten Argentine Lionel Messi otišao povređen u 66. minutu gledajući ostatak utakmice izbezumljen na klupi, dok je uslijedio emotivan oproštaj od Angela Di Marije u njegovoj poslednjoj utakmici za reprezentaciju.

Za Kolumbiju, čija je jedina titula došla na Copa America 2001., bila je to razočaravajuća noć kada se činilo da malo šta radi za tim Nestora Lorenza.

Nastao je haos oko ulaska na stadion za navijače, a organizatori su krivili navijače za pokušaj ulaska bez ulaznica, dok su navijači krivili nedostatak efikasnog sistema za ulazak na stadion.

Scene su bile alarmantne jer je nekim navijačima bila potrebna medicinska pomoć zbog toplotne iscrpljenosti, ali nakon odluke da se naglo otvore kapije, bez provjera onih koji su ulazili, situacija je uveliko riješena i utakmica je konačno krenula.

Kolumbijac Jhon Corboba pogodio je dno stative udarcem u sedmoj minuti, ali nijedna strana nije uspjela pronaći svoj tok u ranoj fazi.

Di Maria je pronašao Messija u 20. minuti niskom loptom u peterac, a Messijev udarac lijevom nogom odbranio je golman Kolumbije Camilo Vargas.

Kolumbija je izgledala živahnije u uvodnom periodu, a približili su se u 33. minuti kada je Jefferson Lerma okušao sreću sa 20 metara i njegov niski šut primorao je Emiliana Martineza na odbranu u skoku.

Postojala je zabrinutost za Messija u 36. minuti kada je driblingom došao do gola, ali ga je zaustavio klizeći start Santiaga Ariasa, koji je ocijenjen ispravnim, a argentinskom kapitenu  je bila potrebna intervencija ljekara.

Messi, koji sada igra svoj klupski fudbal u Miamiju, zatim je izveo slobodan udarac sa lijevog boka, ali je Nicolas Tagliafico glavom pogodio pored gola.

Bilo je to razočaravajuće prvo poluvrijeme i nije se mnogo poboljšalo nakon pauze, kada su navijači barem dobili malo zabave od kolumbijske pjevačice Shakire.

Argentina nije uspela da izađe na kraj sa kornerom Jamesa Rodrigeza i lopta je skočila do Davinsona Sancheza, ali on nije uspeo da spusti loptu udarcemom glavom koja je otišla preko prečke.

Konačno je bilo nešto od očekivanog kvaliteta kada je Di Maria proizveo jedan od svojih zaštitnih trčanja s lijeve strane i natjerao Vargasa u akciju, a golman Kolumbije je skrenuo loptu pored stative.

Onda je uslijedio veliki udarac za argentinske nade kada je Messi pao, bez kontakta, dok je trčao u sredinu, a izašao je očito u bolu i zamijenio ga je Nicolas Gonzalez u 66. minuti.

To je bilo previše za Messija, na onome što je možda bio njegov posljednji veliki turnir, dok je u suzama sjedio na klupi, ne mogavši ​​da obuzda svoje emocije.

Argentinski navijači mislili su da su zgrabili pobjednika u 75. minuti kada je Tagliafico pronašao Gonzaleza u petercu, koji je niskim udarcem savladao Vargasa, ali je gol poništen zbog ofsajda.

Malo se promijenilo u produžecima uz polupriliku Miguela Borje nakon udarca Jorgea Carrascala, ali je utakmicu riješio dostojan pobjednički gol.

Leandro Paredes je osvojio loptu na sredini terena za Argentinu savršeno tempiranim pasom  pronašao je Giovani Lo Celsa čiji je prvi pas bio savršen za Martineza koji je samouvjereno postigao pobjedonosni gol.