Araghchi: Hormuški moreuz ostaje pod kontrolom Irana narednih 30 dana
Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi tokom posjete Iraku izjavio je da Hormuški moreuz ostaje pod potpunom kontrolom Irana.
„Obavijestio sam svog kolegu o najnovijim ishodima rata koji je nametnut Iranu, kao i o razvoju događaja u vezi s Memorandumom o razumijevanju potpisanim između Irana i Sjedinjenih Američkih Država“, rekao je Araghchi.
Dodao je da Hormuški moreuz ostaje pod potpunim nadzorom i upravljanjem Irana tokom narednih 30 dana, a nakon uklanjanja svih prepreka puni kapacitet ovog plovnog puta bit će obnovljen.
„Na tome radimo“, dodao je.
Istakao je da je sva odgovornost na Iranu i da je to jasno definisano sporazumom sa SAD-om.
„Svako miješanje ili bilo kakva jednostrana akcija dovest će do pogoršanja situacije i odgoditi ponovno potpuno otvaranje moreuza“, rekao je Araghchi, prenosi Al Jazeera.
federalna.ba/Beta
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.