"Novi nivo apsurda": Rusija preuzima predsjedavanje Vijećem sigurnosti UN-a
(Izvor: EPA-EFE/JUSTIN LANE)

"Novi nivo apsurda": Rusija preuzima predsjedavanje Vijećem sigurnosti UN-a

U Ukrajini Moskva vodi ničim izazvan agresorski rat. Vladimir Putin se u Hagu suočava sa nalogom za hapšenje zbog ratnih zločina. Ali u UN-u, Rusija će uskoro preuzeti odgovornost nad jednim moćnim međunarodnim tijelo, Vijeće sigurnosti.

Od subote će doći red na Rusiju da preuzme mjesečno predsjedavanje 15-članim vijećem, u skladu s rotacijom na koju nije utjecao rat u Ukrajini.

Posljednji put Rusija je držala taj „čekić“ u februaru prošle godine, kada je Putin proglasio svoju "specijalnu vojnu operaciju" usred sjednice Vijeća o Ukrajini. Četrnaest mjeseci kasnije, desetine hiljada ljudi su ubijene, mnogi od njih civili, gradovi su uništeni, a Putin je optužen od strane Međunarodnog krivičnog suda za masovnu otmicu ukrajinske djece. U takvim okolnostima, stavljanje Rusije u vodeće mjesto svjetskog tijela zaduženog za "održavanje međunarodnog mira i sigurnosti" mnogima se čini kao okrutna prvoaprilska šala, a ne samo ukrajinska misija pri UN-u.

„Od 1. aprila oni podižu nivo apsurda na novi nivo“, rekao je Sergij Kislicija, stalni predstavnik Ukrajine. “Vijeće sigurnosti kakvo je koncipirano je imobilizirano i nesposobno da se bavi pitanjima svoje prvenstvene odgovornosti, a to je prevencija sukoba, a potom i rješavanje sukoba.”

Ambasador je rekao da će se Ukrajina držati podalje od Vijeća sigurnosti u aprilu osim u slučaju "pitanja od kritičnog nacionalnog sigurnosnog interesa". Ukrajina nije trenutni član Vijeća, iako je često pozivaju da govori o pitanjima vezanim za rat.

SAD, Britanija, Francuska i njihove pristalice u vijeću vjerovatno će pokazati svoje neodobravanje smanjenjem nivoa svoje zastupljenosti na događajima kojima će domaćini tokom mjesec dana biti Rusija, ali nije poznato da li ijedna država članica planira bilo kakav oblik bojkota ili drugi protest.

Diplomate u sjedištu UN-a u New Yorku ističu da većinu poslova Vijeća u aprilu, kao i svakog mjeseca, obavljaju rutinski brifinzi i izvještaji o mirovnim misijama UN-a širom svijeta.

"Važno je zaštititi ostatak rada Vijeća na drugim dosijeima", rekao je jedan evropski diplomata. “Ne želimo da ometamo rad koji Vijeće obavlja na drugim mjestima, jer bi to omogućilo da invazija Rusije ima još širi utjecaj na pitanja mira i sigurnosti širom svijeta.” Predsjedništvo Vijeća daje mjesečnom dužnosniku ovlasti da organizuje svoje sjednice, a Rusija planira tri. Dana 10. aprila održat će brifing o “rizicima koji proizilaze iz kršenja sporazuma koji regulišu izvoz oružja i vojne opreme”, na kojem se očekuje da će ponovo optužiti SAD zbog isporuke oružja Ukrajini i drugim saveznicima posljednjih godina.

Kasnije u mjesecu predsjedavat će dvjema otvorenim debatama o "djelotvornom multilateralizmu" i o situaciji na Bliskom istoku, kojima će, kako se očekuje, predsjedavati njen ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.

Posljednja prilika kada je stalni član Vijeća izvršio ničim izazvanu invaziju bio je američki napad na Irak. Sjedinjene Američke Države nisu bile podvrgnute poniženju zbog ponovljenih ogromnih poraza u Generalnoj skupštini UN-a kakve je Rusija pretrpjela u protekloj godini, s oko 140 od 193 zemlje članice koje su glasale protiv stavova Moskve, ostavljajući Bjelorusiju, Eritreju, Siriju i Sjevernu Koreju kao jedine pouzdani prijatelje Rusije. Zamjenik stalnog predstavnika Rusije Dmitrij Poljanski negirao je da njegova misija postaje parija u UN-u. "Apsolutno ne. Smatramo da je Zapad u UN-u trenutno u borbi jer više zemalja razumije našu poziciju”, rekao je Polyanskiy, tvrdeći da su zapadni saveznici morali razvodniti rezolucije i zavrtati ruke da bi dobili 140 glasova. “Tako da mislim da je zapad izolovan, ali ne i mi u generalnoj skupštini.”

Što se tiče Putinovog naloga za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda, Poljanski ga je odbacio kao "potpuno irelevantan za bilo koju od naših aktivnosti". Ruski lider je posljednji put putovao u sjedište UN-a 2015. godine. U Vijeću sigurnosti odnos diplomatskih snaga je manje jasan nego u Generalnoj skupštini. Podjela pet stalnih članica: SAD, UK, Francuska, Rusija, Kina, znatno je ojačala, a Kina redovno ponavlja ruske stavove u vijeću. Deset nestalnih članova bira generalna skupština na period od dvije godine. Među sadašnjom skupinom, Mozambik, Ujedinjeni Arapski Emirati i Gabon općenito su ostali neutralni u stavu o invaziji na Ukrajinu.

Brazil prelazi u neutralnu kolonu. Poljanski je rekao da se grupa "Brics" iz Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike zbližava i tvrdi da postoji još 20 zemalja zainteresovanih za pridruživanje. Richard Gowan, direktor UN-a u Međunarodnoj kriznoj grupi, rekao je da pod predsjednikom Luizom Ináciom Lula da Silvom, Brazil "ulaže napore da se angažuje s Rusijom i pozicionira se kao potencijalni mirotvorac nad Ukrajinom".

"Ne mislim da Rusija ima mnogo bliskih saveznika u Vijeću, ali mnogi članovi Vijeća zaista žele izbjeći da budu uhvaćeni u igre velikih sila", rekao je Gowan. „Postoji određeni osjećaj da mnogi članovi Vijeća žele skrenuti pažnju na druge krize osim  Ukrajine gdje bi UN mogle učiniti nešto više dobrog.”

Za april nisu planirane sjednice Vijeća sigurnosti o Ukrajini, ali devet članova može glasati da se to stavi na dnevni red, ili članovi mogu održati neformalne sjednice na tu temu.

Eklatantni ćorsokak i paraliza Vijeća u Ukrajini poslužili su za podizanje značaja generalne skupštine, ali malo ko očekuje da će ono donijeti bilo kakvu dugo očekivanu reformu funkcionisanja vijeća, uspostavljene pobjedom u Drugom svjetskom ratu.

Vjerovatnije je, priznao je Kyslytsya, da će se "svi naviknuti na ovaj novi nivo globalnog licemjerja".

"To će biti sramota", dodao je. “Ali mislim da postoji velika šansa da se to dogodi.”

federalna.ba/Julian Borger/The Guardian

Rusija Vijeće sigurnosti