Anketa/ Da li su žrtve silovanja dovoljno zaštićene u BiH?
Prema podacima stranice Worldpopulationreview procjenjuje se da je oko 35% žena širom svijeta doživjelo seksualno uznemiravanje tokom svog života. U većini zemalja, manje od 40% žena koje su doživjele seksualno nasilje traži pomoć. Manje od 10% traži pomoć od zakona.
Budući da mnoge žene koje doživljavaju seksualno nasilje rijetko prijavljuju slučajeve, tačan broj silovanja skoro je nemoguće znati. Iako mnoge zemlje imaju zakone protiv čina seksualnog napada i nasilja, mnogi od tih zakona su nedovoljni, nedosljedni i sistematski se ne provode.
Žene od 16 do 19 godina imaju četiri puta veće šanse da budu žrtve silovanja ili seksualnog napada, a studentice od 18 do 24 godine tri puta će vjerovatnije doživjeti seksualni napad. Žrtvama silovanja potrebna je zaštita i pomoć. Upitali smo građane putem online ankete da li su žrtve silovanja dovoljno zaštićene u BiH. 93% osoba koje su glasale kažu da žrtve nemaju zaštitu, a 7 % onih koji su glasali su suprotnog mišljenja.
Prema podacima koje ima ova stranica u Bosni i Hercegovini je u 2020. godini zabilježeno 46 slučajeva silovanja iako je realnost da je ovaj broj mnogo veći.
Silovanje je nezakonita aktivnost koja obično uključuje seksualni odnos počinjen na silu ili pod prijetnjom. Silovanje je globalni problem.
federalna.ba