U Žepču potpisan sporazum o saradnji Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore
U Žepču je potpisan partnerski sporazum u okviru projekta prekogranične saradnje iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore. Riječ je o projektu naziva Jednak pristup zdravstvenim uslugama za sve ranjive skupine, a čija vrijednost je 1,7 miliona eura. Cilj je programima rane intervencije osigurati jednak pristup zdravstvenoj zaštiti za djecu s teškoćama u razvoju primjenom inovativnih modela i pristupa u prekograničnom području.
Razvojna Agencija Žepče u saradnji s partnerima Dom zdravlja Žepče, Razvojna agencija Vukovarsko-srijemske županije i njihov Centar za pružanje usluga u zajednici, te Udruženje roditelja djece s teškoćama u razvoju iz Podgorice dio su zajedničkog projekta prekogranične saradnje finasiranog sredstvima IPA fondova.
“Projekt je vrijedan 1,7 miliona eura, a naglasak će se staviti na unapređenje programa pružanja socijalnih usluga korisnicima koje imaju poteškoće u razvoju. Naglasak je na djeci i na mlađima. Napravit će se određeni infrastrukturni radovi. Nabavit će se oprema koja će unaprijediti pružanje tih usluga”, pojašnjava Zrinka Čobanković, direktorica Razvojne agencije Vukovarsko-srijemske županije.
“Projekt će imati ulogu da približi uslugu u budućnosti djeci kojima trebaju ove usluge, da roditelji shvate da moraju prepoznati problem kod svoje djece, pa i ako nisu sigurni, da ih dovedu u ustanovu”, ističe Branka Janko, direktorica Razvojne agencije Žepče.
Konkretno, Dom zdravlja Žepče će dobiti novu opremu za neorofeedbeck terapiju, senzornu sobu, informatičku i opremu za logopedski rad. Napretkom tehnologije primijećeno je da sve više djece ima razvojni, emocionalni, motorički ili govorni poremećaj.
“Pedijatar sam i ono što uočavam jeste da roditelji kasno dovedu djecu, kasno prepoznaju da imaju poteškoće. Često se desi da tek kad radimo ljekarski pregled za upis djece u školu primijetimo da djeca imaju teškoće. Naravno, tad je već relativno kasno da se pomogne”, istakla je Tanja Radoš Kosić, direktorica Doma zdravlja sa stacionoarom Žepče.
Također, biće zapsoleni i stručni kadrovi logoped i psiholog, koji će raditi na terenu u mobilnim ambulantama kako bi u ruralnim područjima mogli registrovati problem, a usluge će, najavljuju pružati i za stanovnike susjednih općina. Rana intervencija je ključna, a multisektorski pristup ima veliki zančaj. Dio projekta je i Udruženje roditelja djece s teškoćama iz Podgorice.
“Kroz ovaj projekat ćemo u trajanju od 27 mjeseci pružati usluge četiri fizioterapeuta koji su zaposleni na puno radno vrijeme, koji će obuhvatati 40 djece i mladih s tjelesnim invliditetom. Radit će se na poboljšanju njihovog hoda, prohodavanju, zatim je tu defektologica, logoped, psihološka podrška, koji će raditi s djecom. Ukupno ćemo imati oko 80 djece”, naveo je Milisav Korać, predsjednik Udruženja roditelja djece s poteškoćama u razvoju Podgorica.
Projekt prekogranične saradnje traje ukupno 30 mjeseci, a osim što predstavlja razmjenu iskustava i znanja cilj je ojačati kapacitete pružatelja usluga, prije svega iz oblasti socijalne i zdravstvene zaštite kako bi se na vrijeme detektovali problemi, ali i prevenirali mnogo veći poremećaji koji u današnjem vremenu nisu rijetki.
federalna.ba