Angažiranje stranaca je postalo spasonosno rješenje za bh. ekonomiju
Entitetska udruženja poslodavaca traže povećanje kvota za izdavanje radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u BiH u 2022. godini. Vijeće ministara BiH je na prijedlog Ministarstva civilnih poslova donijelo Odluku o utvrđivanju godišnje kvote radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u našoj zemlji za ovu godinu. Odlukom se u znatnoj mjeri povećava broj radnih dozvola koje se u Bosni i Hercegovini mogu izdati strancima.
Prema objavljenoj Odluci o utvrđivanju godišnje kvote radnih dozlova za zapošljavanje stranaca u BiH za ovu godinu, broj dozvola u prerađivačkoj industriji za FBiH je sa predloženih 70 povećan na 300. U sektoru proizvodnje i snabdijevanje električnom energijom sa pet povećano je na 110. U građevinskom sektoru sa 30 povećano je na 320. Kada je riječ o djelatnosti prevoza, skladištenja i veza, sa predloženih deset povećan je na 20. U sektorima hotelijerstva i ugostiteljstva sa 30 planiranih povećan je na 150 odobrenih dozvola. Za djelatnosti informacije i komunikacije, sa predloženih deset broj odobrenih dozvola povećan je na 110. Zbog manjka domaće radne snage, angažiranje stranaca je postalo spasonosno rješenje za bh. ekonomiju.
“Zapošljavanje stranaca - kako to rade sve zemlje u okruženju i Evropi. I mi smo došli u takvu poziciju, nažalost , da smo prisiljeni da određeni broj radnika moramo uvoziti”, kaže Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.
Potreba za angažiranjem strane radne snage posljedica je svakodnevnog odlaska iz nađe države radno sposobnog stanovništva. Politička i ekonomska nestabilnost glavni su razlozi odlaska naših građana u treće zemlje. Zato je BiH postala ovisna o stranim radnicima.
Potrebu za stranim radnicima potvrđuju i brojevi. U ovom trenutku na tržištu radne snage u BiH nedostaje oko 30.000 radnika. Poređenja radi, Hrvatska ima 78.000 hiljada stranih radnika dok BiH trenutno ima 2.500.
“Možemo reći da su skoro sva zanimanja potrebna, ali najizraženija potrebe su u građevinskom sektoru, ugostiteljstvu i poljoprivredi”, ističe Saša Aćić, predsjednik Unije poslodavca RS-a.
Već godinama udruženja poslodavaca oba entiteta upozoravaju na nedostatak radne snage. I dok mladi u potragu za boljim platama odlaze u inostranstvo, u BiH raste broj radnih dozvola za strance. Podsjećamo, u prošloj godini izdato je 2775 dozvola za upošljavanje stranaca.
federalna.ba