Anđelić za Svijet: Evropa ne može vojno parirati Rusiji

Anđelić za Svijet: Evropa ne može vojno parirati Rusiji

Svjetski državnici su u stalnoj komunikaciji u vezi sa ukrajinsko-ruskim pitanjem. Američki predsjednik Joe Biden i njemačka kancelarka Angela Merkel zajedno su pozvali ruskog predsjednika Vladimira Putina da smanji prisustvo ruskih trupa na granici sa Ukrajinom.

O uzrocima i posljedicama te situacije u Svijetu smo razgovarali sa profesorom međunarodnih odnosa iz Londona, dr. Nevenom Anđelićem.

Kaže da nova administracija u Washintognu nije prijateljski nastrojena prema režimu u Moskvi.

"Prethodna administracija je blagonaklono gledala, bez obzira na ponašanje Putina i njegovog režima, na njihove akcije. Sada većprvi neki znaci koji su iz Washingtona poslani, recimo intervencija u Siriji prema ciljevima koji su bili proiranski. To je jedna poruka da se neće ustrulavati od upotrebe sile ukoliko je potrebno. Da je zapadna Alijansa ponovo ujedinjena. U Moskvi već jedan duži period postoji neka vrsta paranoje da Zapad želi promjenu režima, sistema u Rusiji. Mogući da su i neki elementi te, nazovimo paranoje, i opravdani na osnovu nekih izjava zapadnih zvaničnika. Vide događanja kad aje došlo do promjene u Ukrajini, tzv. postmejdanska Ukrajina. Oni je vide kao prvi korak ka promjeni režima u Moskvi i onda će učiniti sve da destabiliziraju tu novu Ukrajinu. To je neka politika Rusija - da se održi na svjetskoj pozornici."

Navodi da u NATO-u ne postoji potpuno jedinstvo.

"Ukrajinska vojska je više od deset puta slabija u kapacitetima od ruske vojske. Budžet odbrane je i višestruko manji nego u Rusiji. Rusija je zaista ogromna i vojno moćna zemlja. Strah je prisutan u Ukrajini. Ukrajina nije članica NATO saveza. Generalno, Rusija ne voli da ima NATO članice na svojim granicama i traže neko razumijevanje od Zapada, koje Zapad povremeno ne iskazuje. Pitanje je da li će oni iza kulisa moći da nađu neki način da sačuvaju obraz, i jedni i drugi, a da se sačuva i mir."

Ističe da se na geopolitičkom planu vidi rivalstvo zapadnih sila i Rusije.

"Turska je imala lokalno rivlastvo u Kavkazu i na Krimu sa Rusijom i mijenjalo je se koje jači u određenom momentu. Vidimo da su i Turska i Rusija trenutno vođene autokratskim liderima i da su oni ponekad prevrtljivi. Ukrajina je vjerovatno svjesna da vojno ne može parirati Rusiji, ali diplomatski može imati bolju poziciju i s tim u vezi treba sagledati i susret predsjednika Ukrajine i Turske i izjava koja je nakon toga došla od predsjednika Turske."

Anđelić smatra i da je gas sasvim sigurno jedan od potencijalnih uzroka ove situacije.

"Njemačka je parcijalno napravila ugovore sa Rusijom, gdje je Angela Merkel zaobišla čak i evropske saveznike i Sjeverni tok 2 je skoro završen. To bi bili veliki gubici za njemačku, ali i neke druge ekonomije, ukoliko bi se od svega toga odustalo na insistiranje SAD-a koji je u sasvim drugačijoj poziciji. Nove tehnologije omogućavaju drugačije vrste eksploatacije prirodnih bogatstava tako se sve to mijenja. Što se tiče čisto vojnih odnosa Evropa ne može sama parirati Rusiji. Ovo je povratak Amerike na svjetsku scenu gdje hoće da dominira."

O epidemiološkim mjerama i vakcinaciji u Londonu, kaže: "Ljudi su generalno poštivali mjere tokom ovog produženog zatvaranja. Zatvoreni prostori su još uvijek van dometa, samo se vani može sjediti. Još je zabranjeno putovanje van zemlje, osim u nužnim okolnostima. Naručene su vakcine od svakog mogućeg proizvođača na zapadu i imali su dovoljan broj doza."

federalna.ba

Neven Anđelić Svijet
Svijet
0 19.04.2024 19:22
Svijet Hrvatska izbori
0 19.04.2024 17:09
Svijet
0 12.04.2024 19:14
Svijet Branimir Jovanović
0 12.04.2024 19:05