Amusan postavila svjetski rekord, pa osvojila zlato na 100 metara s preponama
(Izvor: EPA/John G. Mabanglo)

Nigerijska atletičarka Tobi Amusan osvojila je danas zlatnu medalju u trci na 100 metara s preponama na Svjetskom prvenstvu u Eugeneu. Sat i po nakon što je u polufinalu postavila novi svjetski rekord od 12,12 sekundi, Amusan je u finalu trčala još brže prošavši kroz cilj za 12,06 sekundi. Međutim, vjetar koji joj je puhao u leđa bio je jači od dozvoljenih 2,5 metra u sekundi, tako da to vrijeme nije priznato kao novi svjetski rekord.

Ova 25-godišnja Nigerijka je u polufinalu srušila dosadašnji svjetski rekord od 12,20 sekundi koji je od 2016. godine držala Amerikanka Kendra Harrison.

Srebrnu medalju osvojila je Britany Anderson sa rezultatom 12,23 sekundi, dok je sa identičnim vremenom bronza pripala Jasmine Camacho-Quinn iz Portorika.

Amerikanka Athing Mu osvojila je zlato u trci na 800 metara rezultatom 1:56,30 minuta i tako za osam stotinki slavila ispred Britanke Keely Hodgkinson kojoj je pripalo srebro. Na poslednji stepenik pobjedničkog postolja popela se Kenijka Mary Moraa s rezultatom minut i 56,71 sekundu.

Norvežanin Jakob Ingebrigtsen je, poslije srebra na 1.500 metara, slavio u trci na 5.000 metara pošto je kroz cilj prošao za 13:09,24 minuta. Srebrnu medalju osvojio je Kenijac Jacob Krop (13:09,98), dok je bronza pripala Oscaru Chelimu iz Ugande (13:10,20).

Francuz Kevin Mayer je drugi put u karijeri krunisan za svjetskog prvaka u desetoboju, pošto je u Eugeneu trijumfovao sa osvojenih 8.816 bodova. Srebrnu medalju je osvojio Kanađanin Pierce LePage (8.701), a bronzu Amerikanac Zachery Ziemek (8.676).

Štafetnim trkama na 4x400 metara završeno je Svjetsko prvenstvo u Eugeneu.

U muškoj konkurenciji trijumfovala je štafeta SAD (2:56,17 minuta), ispred Jamajke (2:58,58) i Belgije (2:58,72). I u konkurenciji atletičarki najbolja je bila štafeta SAD (3:17,79), druga je bila Jamajka (3:20,74), dok je bronzu osvojila Velika Britanija (3:22,64).