Američki plivač sugerisao da trke nisu bile čiste, poslije pobjeda Rusa
(Izvor: EPA/HOW HWEE YOUNG)

Američki plivač Ryan Murphy sugerisao je danas da trke na Olimpijskim igrama "vjerovatno nisu bile čiste", nakon što ih je izgubio od ruskih plivača.

Murphy je danas osvojio srebrnu medalju u trci na 200 metara leđno, iza Rusa Evgeny Rylova, a prije tri dana osvojio je bronzu na 100 metara leđno, iza Rylova i još jednog Rusa Kliementa Kolesnikova.

Međutim, na konferenciji za novinare sa osvajačima medalja, Murphy je rekao da "nije iznosio nikakve navode" i čestitao je Rylovu.

Rylov je dugo jedan od najboljih plivača leđnim stilom. On je negirao da je učestvovao u doping šemama. Rekao je da je uvijek bio čist na takmičenjima i da se testirao.

Rylov je rekao da ne osjeća da je on bio meta Murphyjeve frustracije.

Ruski sportisti se na Igrama u Tokiju takmiče pod imenom Ruski olimpijski komitet zbog kazne za sistemski doping. Oni ne smiju da koriste rusku zastavu, a na pobjedničkom postolju umesto himne organizatori puštaju odlomak klavirskog koncerta br. 1 kompozitora Petra Iljiča Čajkovskog.

Također, na njihovoj opremi zabranjen je natpis "Rusija".