Američki državni sekretar stigao u Izrael

Američki državni sekretar stigao u Izrael
(Izvor: Jonathan Ernst/AP)

Američki državni sekretar Antony Blinken u petak je stigao u Izrael, koji je nastavio zračne i kopnene napade na Gazu već gotovo četiri sedmice.

Ovo je Blinkenova treća posjeta Izraelu i regiji od 7. oktobra.

Prije polaska u Tel Aviv, Blinken je rekao da odlazi zbog "više diplomatije tokom nevjerojatno izazovnog vremena".

"Nastavit ćemo raditi s regionalnim čelnicima kako bismo zaštitili civile i spriječili širenje sukoba. Ostajemo usredotočeni na dvije države i širi mir i sigurnost u regiji", rekao je Blinken.

Blinken bi se trebao sastati s najvišim izraelskim dužnosnicima, uključujući premijera Benjamina Netanyahua, a kasnije će posjetiti Jordan.

Njegov program uključuje napore za oslobađanje izraelskih zarobljenika, povećanje humanitarne pomoći opkoljenoj enklavi i sprečavanje širenja borbi u regiji.

Izraelska vojska proširila je zračne i kopnene napade na Pojas Gaze, koji je pod nemilosrdnim vazdušnim napadima otkako je palestinska grupa Hamas pokrenula iznenadnu ofanzivu protiv Izraela 7. oktobra.

U izraelskim napadima u Pojasu Gaze ubijen je 9.061 Palestinac.

federalna.ba/AA
Antony Blinken Izrael