Almir Smajić: John Roberson je veći Bosanac i Hercegovac od 90 posto nas
Playmaker košarkaške reprezentacije BiH John Roberson uspješno se oporavlja i naredne sedmice bi trebao početi sa treninzima, potvrdio je to za federalna.ba njegov menadžer Almir Smajić. Iza 36-godišnjeg Amerikanca je odličan Eurobasket, koji je nažalost okončan tako što se povrijedio u utakmici osmine finala protiv Poljske. U tim je stigao svega sedam dana prije početka Evropskog prvenstva, nakon što je od nastupa morao odustao Xavier Castaneda.
- Tokom Eurobasketa smo na stolu imali dvije ponude. Jednu smo odbili, dok je druga propala nakon što se John povrijedio. Istina, ovo jesu minute i dani koji su najvažniji, ali ne brinemo se s obzirom na kvalitet koji Roberson posjeduje - ističe Smajić koji sa Robersonom radi punih 17 godina, još od koledž košarke na Texas Tech Univerzitetu.
Smajić ističe da Roberson ne spada u grupu košarkaša koji su u reprezentaciji Bosne i Hercegovine zbog pasoša ili novca.
- Nikada mu pasoš nije trebao da bi koristio pravo igranja jer je njegova supruga francuskinja. U reprezentaciju je došao zahvaljujući Vedranu Bosniću koji ga je trenirao u Švedskoj i s kojim je tri puta osvojio naslov prvaka te države. Moram vam reći da je John veći Bosanac i Hercegovac nego 90 posto nas. Kada smo se čuli poslije Poljske, prvo što mi je rekao da jako žali što smo izgubili. Nije uopšte spomenuo povredu, zbog koje mu je propao transfer i egzistencija.
Robersonov opunomoćenik je rođeni Živiničanin koji je kao juniorski košarkaški reprezentativac BiH 1993. godine otišao u SAD. Uporedo sa igranjem košarke, gradio je i akademsku karijeru pa je posljednjih 15 godina redovni profesor na Montevallo Univerzitetu. Sedam godina bio je trener svih nivoa koledž košarke, a s ponosom ističe četverogodišnji period u kojem je radio na razvoju košarkaša na Texas Tech Univerzitetu, pod vodstvom legendardnog trenera Boba Knighta.
- Jedini sam licencirani FIBA menadžer iz Bosne i Hercegovine. I pogledajte apsurda, mi se u našoj reprezentaciji držimo stranih menadžera a jedini stranac u našoj reprezentaciji ima domaćeg menadžera. Zar to nije čudno? Možda je do mene, a možda i do njih. U svakom slučaju, mislim da bi se to trebalo promjeniti. Nema nas mnogo u svijetu i mislim da bi se morali držati jedni drugih - kazao je za federalna.ba dr. Almir Smajić, čiji su igrači iz 54 zemlje u posljednjih petnaest godina osvojili 53 razna naslova.
federalna.ba