Prilog Dubravke Piplica

Ako ekonomija raste, penzioni sistem je siguran

Prosječne penzije, prema zvaničnim podacima, najviše su u Hrvatskoj i Crnoj Gori, a najniže u Bosni i Hercegovini i Srbiji. Penzioneri u  Bosni i Hercegovini, koji nemaju nikoga da im pomogne, teško  preživljavaju. Dok plate troškove za hranu, lijekove i režije, penzioneri postaju “umjetnici preživljavanja”.

Ovakve nedaće neće imati buduće generacije, kazao je federalni premijer Fadil Novalić, na dvodnevnoj konferenciji "Reforme mirovinskog/penzijskog i invalidskog sistema u Federaciji BiH“, koja je počela u Sarajevu. Novalić je kazao da je penzioni sistem ustrojen tako da nema razloga za strah.

"On je budžetska stavka. To je prvi prioritet isplate od šest prioriteta i budžet garantuje isplatu penzija, a zakon visinu”, kazao je Novalić.

Zakonom o PIO-u iz 2018. uveden je novi izračun penzija kroz bodovnu formulu, te sada penzije isključivo zavise od perioda staža osiguranja i uplaćenih doprinosa, za razliku od prethodnog sistema koji je koristio koeficijent. Federalni ministar rada i socijalne politike

Vesko Drljača kazao je da je reforma PIO-a jedna od najznačajnijih reformi koje je Vlada Federacije BiH provela u svom mandatu.

Sva dobra koja mi koristimo, gradile su generacije prije nas. I mi smo dužni da iz poštovanja prema njima vodimo poseban odnos, da brinemo o toj kategoriji. Penzije se sada isplaćuju redovno 5. u mjesecu, bez kašnjenja, usklađivanja su redovna. Prelaskom na trezor, garantovane su penzije. Budžet Federacije BiH je taj koji garantuje da se, u slučaju manje uplaćenih doprinosa, direktno iz budžeta isplaćuje ta razlika koja treba. To je jedna sigurnost i garancija koja je data penzionerima", pojasnio je Drljača.

Zijad Krnjić, direktor Zavoda MIO/PIO, rekao je da se omjer radnika i penzionera mijenja iz dana u dan.  

"Sistem je stabilan i ostat će. Novac, koliko bude trebalo da ostane stabilan, osigurat će se na načine kako će to zakoni predvidjeti", naveo  je Krnjić.

Aktuelnosti