Akcija mjerenja šećera i krvnog pritiska posvećena prevenciji bubrežnih bolesti
Svaka deseta osoba u svijetu je potencijalni bubrežni bolesnik, dok 1,4 miliona ljudi godišnje izgubi životnu bitku od posljedica ove bolesti. Glavni uzročnici su povećan šećer i visok krvni pritisak. Stoga su predstavnici federalnog Udruženja dijaliziranih i transplatiranih pacijenata i Zavoda za javno zdravstvo u Travniku, organizirali akciju kojom su ukazali na ovaj veliki zdravstveni problem.
Nakon što je 8 godina bila vezana za aparate dijaliznog centra u Travniku, koji su joj održavali život, ali uveliko narušili zdravlje, krajem prošle godine Ameli je šansu za novi život dala sestra, donirajući bubreg.
"Već sam bila previše iscrpljena, više stvarno nisam mogla. I onda sam tako došla, više jednostavno nisam imala kud. Život na dijalizi vam je patnja nenormalna. Život sad poslije je neuporediv", kazala je Amela Čizmić, transplantirani pacijent.
No kakav je život nakon dijalize Amar, nažalost, još ne zna, koji je posljednje tri godine, zbog oslabljene funkcije bubrega, vezan za dijalizne aparate. Naizgled zdrav, za bolest je saznao na rutinskloj akciji darivanja krvi.
"Sasvim slučajno sam saznao. Kad sam saznao imao sam nizak hemoglobin, odem uradim nalaze. I kad sam uradio nalaze, bajka je počela hajmo tako reći, evo već tri godine. S tim da čekam da transplantiram se, pošto imam potencijalnog donora, tetku", priča Amar Seferović.
Upravo je kasno javljanje jedna od otežavajućih okolnosti u liječenju. Stoga je današnja akcija mjerenja šećera i krvnog pritiska posvećena najprije prevenciji.
"Kontrolišem kad bude ovdje, inače ne kontrolišem nikako."
"Vježbaš malo, hodaš, malo i gledaš šta ćeš pojest. 75 godina, dobra."
"Ja baš pratim to, ima deset godina otprilike. Doktori kažu kad se na vrijeme bolest otkrije 90% može se i liječit."
Kada već do oboljenja dođe, najbolji lijek je transplantacija. No broj onih koje bi mogle biti obavljene u našoj zemlji nažalost nije na zavidnom nivou.
"Nakon što godinu i pol dana nismo imali transplantacije, to se pokrenulo krajem prošle godine. Imali smo desetak transplantacija u prošloj godini, što je relativno dobro. Ali evo skoro će kraj trećeg mjeseca, još nijedne jedine transplantacije nismo imali ni u Tuzli ni u Sarajevu, što nas jako žalosti", istakao je Tomislav Žuljević, predsjednik Udruženja dijaliziranih i transplantiranih pacijenata FBiH.
Inače, oko 700 miliona osoba u svijetu boluje od bubrežne bolesti, dok 1,4 miliona godišnje umre od posljedica oboljenja. U BiH 3.000 pacijenata je na dijalizi, od toga 109 u Srednjobosanskom kantonu.
"Ovaj broj zaista ukazuje na potrebu ranog otkrivanja, ali isto tako i sprečavanja nastanka bolesti bubrega, posebno zato što oboljeli bubrezi u početku ne daju nikakve simptome, već se bolest otkriva pri sasvim rutinskim pregledima, slučajno. A tada je bolest već u poodmakloj fazi", rekla je prim. dr. Amra Kalčo, načelnik SLužbe za socjalnu medicinu Zavoda za javno zdravstvo SBK-a.
Stoga se preporučuje redovna kontrola šećera i krvnog pritiska, smanjenje upotrebe soli, te kontrolisana upotreba analgetika, ali i kretanje te održavanje tjelesne težine. Jer ovo, koje utječe na cijeli organizam, teško je liječiti ako se otkrije kasno.
federalna.ba