25 godina od transplantacija u UKC-u Tuzla: Duge liste čekanja i nedostatak donora

Univerzitetsko-klinički centar Tuzla verifikovana je ustanova za transplantaciju tkiva i organa. Osim kadaveričnih transplantacija bubrega, jetre i rožnica, u ovoj zdravstvenoj ustanovi uspješno se vrše i transplantacija matičnih ćelija kao i transplantacije jetre i bubrega sa živih davalaca. No, problem predstavljaju duge liste čekanja i nedostatak donora.

Armana Džafić iz Banovića majka je 23-godišnje Majde Džafić koja je rođena sa rijetkom vrstom tumora i koji joj gotovo cijeli život stvara probleme u radu svih organa. Kao 9-godišnjoj djevojčici zatajila su joj i oba bubrega. Skoro pet godina je provela na hemodijalizi. Prije deset godina transplantiran joj je bubreg. Majda je imala sreću i njena majka joj je bila donor. Njihova borba, bez obzira na bolest i razne prepreke, nije nikada stala.

“Majda je imala 18 operacija, dvije kliničke smrti, četiri i po godine dijalize – i, evo, deset godina sa maminim bubregom živi. Znači, pobijedili smo sve i dokazali da u medicini nikad dva i dva nisu četiri. Nikad”, poručuje Armana Džafić.

Iako zbog bolesti nije naišla na podršku okoline ni školskih drugara, kao ni obrazovnog sistema nakon svega, Majda Džafić je danas pozitivna djevojka sa još pozitivinijim pogledima na život: “Samo mogu reći da uvijek treba biit pozitivan i nasmijan - i da pored sebe imate jaku osobu, kao što ja imam mamu i sestre”.

UKC Tuzla je obilježio 25. godišnjicu od prvih transplantacija bubrega čiji cilj je bio prezentirati postignute rezultate i perspektive za daljnji razvoj transplantacijske medicine unutar ove zdravstvene ustanove.

“Cilj nam je da radimo što više transplantacija - jer po tome se i mjeri”, napominje Senaid Trnačević, specijaliste interne medicine i subspecijalista nefrolog.

U proteklih 25 godina u Bosni i Hercegovini urađeno je 355 transplantacija bubrega, od čega su 253 transplantacije u UKC-u Tuzla. Trenutno je oko 2.300 osoba na hemodijalizi, što ne znači da svi ispunjavaju uslove za transplantaciju, dok je 300 osoba na listi čekanja. Osnovni razlog je nedostatak donora.

“Ko ima donora, ne čeka dugo. Ko nema donora - kadaverična transplantacija s umrlog davaoca čeka se dosta dugo”, objašnjava Mirna Alečković-Halilović, šef Odjeljenja za nefrologiju, hemodijalizu i transplantaciju UKC-a Tuzla.

U UKC-u Tuzla na programu transplantacija danas rade educirani timovi ljekara, no ono što je potrebno je razvijati svijest stanovništva usmjerenu ka donorstvu, jer spašavanje jednog ljudskog života smatra se i jednim od najhumanijih poteza. Kadaveričnom donacijom organa i uspješno obavljenim transplantacijama, osim humanog gesta i spašavanja nečijeg života, stvara se i mogućnost poboljšanja života za oboljele, kao što je slučaj Majde Osmanović s početka naše priče.

federalna.ba

Transplantacija transplantacije UKC Tuzla
UKC Tuzla linearni akcelerator Mreža
0 10.09.2024 21:27
linearni akcelerator UKC Tuzla
0 09.09.2024 19:52
UKC Tuzla transplantacija koštane srži
0 09.09.2024 18:25
UKC Tuzla Transplantacija
0 08.09.2024 12:25
UKC Tuzla linearni akcelerator
0 30.08.2024 19:48
UKC Tuzla linearni akcelerator
0 29.08.2024 17:25