Muslija: Umjetnost ne smije biti alat za ideološke obmane
Umjetnica i kustosica Adna Muslija gošća je ovog petka u Jutarnjem programu Federalne televizije.
Da li je društvena angažovanost samopodrazumijevana funkcija umjetnosti ili tu nužnost stvaraju okolnosti?
O osvajanju javnog prostora grafitima, performansom, književnošću, o aktuelnim izložbama, pokretima, nagradi Zvono, govorit će umjetnica i kustosica Adna Muslija.
-Društvena angažiranost u umjetnosti-
„Ja mislim da preveliko naglašavanje angažovanosti u umjetnosti ili preveliko postavljanje bilo kakvih zadataka bilo kojoj formi umjetnosti, bilo da govorimo o vizualnoj umjetnosti, o teatru, o književnosti, zapravo zapadamo u zamku da umjetnost koristimo isključivo kao alat za neke druge stvari, bez da pratimo i njegujemo neke druge dimenzije umjetnosti koje su joj također inherentne.
Ja mislim da je angažovanost u umjetnosti uvijek inherentna njoj, da se uvijek nalazi tu negdje i da je ne možemo u potpunosti zanemariti, jer to je nešto što ljudi opet prepoznaju ili ne prepoznaju, dakle mi ne možemo reći evo ovo je rad, ovo je 100% angažovan rad, jer neće svaki čovjek u nekom umjetničkom radu prepoznati njegovu angažovanost.
Neko će u izuzetno politički determinisanom radu vidjeti samo je estetiku ili obrnuto.“
-Što je teže vrijeme umjetnost je sve glasnija-
„Pa jeste sve glasnija upravo zato što se vrlo često koristi kao ideološki aparat.
Svaki politički sistem ima svoju propagandu umjetnost i koristi je za neke svoje ciljeve, za promovisanje svojih ideja, načela i vrijednosti i to nije nešto od čega možemo da pobjegnemo apsolutno. Mislim da je danas zadatak umjetnika da budu svjesni koju moć umjetnost može imati, koju funkciju ona može u jednom društvenom sistemu da zauzima, ali isto tako to ne znači da trebamo bježati od te moći.
Samo trebamo biti svjesni nje i biti jako oprezni kako je mi kao umjetnici i umjetnice koristimo. Dok publika ima tu slobodu i ima tu lijepu poziciju da prepozna ono što njoj odgovara i to nije nešto na što mi možemo uticati, ne možemo mi očekivati od publike da u našim radovima prepoznaje nešto što smo mi željeli, to je ipak neki vlastiti njihov sud.“
-Mogu li se umjetnošću stvari promijeniti?-
„Ja vjerujem, Manifesto je nastao sa tom idejom i ja smatram da svako od nas ko se i na kakav način bavi kulturom je dužan da ostane vjeran toj ideji.
Jer mi nekad nesvjesno promijenimo nekome dan, nekome život, nekome mjesec, nije bitno a nekada svjesno u pokušajima da uradimo takvu stvar napravimo kardinalne greške, ali onda nešto iz toga naučimo. Tako da ne treba odustajati od te ideje.“
federalna.ba