53 poginulih ili nestalih nakon što se čamac sa migrantima prevrnuo u Sredozemnom moru

53 poginulih ili nestalih nakon što se čamac sa migrantima prevrnuo u Sredozemnom moru
(Izvor: Sky News / Reuters)

Agencija UN-a za migracije saopćila je da je 53 osobe poginulo ili nestalo nakon što se čamac prevrnuo u Sredozemnom moru kod libijske obale. Samo dvije osobe su spašene, prenosi The Guardian.

Međunarodna organizacija za migracije (IOM) navela je da se čamac prevrnuo sjeverno od Zuware u petak.

Spašene su samo dvije Nigerijke

„Tokom operacije potrage i spašavanja koju su izveli libijski organi, spašene su samo dvije Nigerijke,“ navodi IOM u saopćenju, dodajući da je jedna od preživjelih rekla da je izgubila supruga, a druga da je „izgubila dvoje djece u tragediji“.

IOM je saopćio da su njihov tim pružio hitnu medicinsku pomoć dvjema preživjelima.

„Prema pričama preživjelih, čamac – koji je prevozio migrante i izbjeglice afričkih nacionalnosti – isplovio je iz Al-Zawiye u Libiji oko 23:00 sata 5. februara. Otprilike šest sati kasnije, prevrnuo se nakon što je ušao u vodu,“ dodaje agencija.

„IOM oplakuje gubitak života u još jednom smrtonosnom incidentu na centralnoj mediteranskoj ruti.“

Zarada na opasnim prelascima u nesigurnim čamcima

Ova organizacija sa sjedištem u Ženevi upozorava da krijumčari i mreže za šverc iskorištavaju migrante duž rute iz Sjeverne Afrike ka južnoj Evropi, zarađujući na opasnim prelascima u nesigurnim čamcima, dok ljude izlažu „teškom zlostavljanju“.

IOM poziva na snažniju međunarodnu saradnju u borbi protiv tih mreža, uz osiguranje sigurnih i regularnih migracionih ruta kako bi se smanjili rizici i spasili životi.

federalna.ba

migranti Sredozemno more prevrtanje broda