videoprilog Dine Durmića (Dnevnik 2)

21 godina Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari: Podaci o negiranju genocida su porazni

Na današnji dan prije 21. godinu zvanično je otvoren Memorijalni centar Srebrenica – Potočari, spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine. Majke Srebrenice i danas su istakle da je 20. septembar izuzetno značajan datum za instituciju Memorijalnog centra u cjelini, žrtve genocida i njihove porodice, kao i historiju Bosne i Hercegovine. Prezentiran je danas i izvještaj o negiranju genocida za 2024. godinu. Podaci su poražavajući i zabrinjavajući.

Ikanović: Prošle godine je bilo 90 slučajeva negiranja genocida, ove godine 305

Memorijalni centar Srebrenica obilježava 21 godinu od otvaranja. Mjesto je to sjećanja na žrtve genocida koji je počinila Vojska Republike Srpske, a u kojem je ubijeno više od 8 hiljada Bošnjaka, dok se još traga za gotovo hiljadu nestalih. Uprkos presudama domaćih i međunarodni...

Značaj Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari je nemjerljiv u očuvanju istine u genocidu i vječnom podsjećanju na zločine koji su se dogodili u ljeto 1995. godine. Memorijalni centar osnovan je Odlukom visokog predstavnika, a zvanično ga je 20. septembra 2003. godine otvorio Bill Clinton, tadašnji predsjednik Sjedinjenih Američkih Država.

Borba majki Srebrenice za pravdom, kojima su u genocidu ubijeni najmiliji, od tada do danas nije prestala. I dalje traže procesuiranje svih odgovornih.

„Ovdje je počinjen genocid, na ovim prostorima, na ovom tlu, ovdje na ovom betonu su izvedeni naši najmiliji i ubijani 1995. i hoću da kažem da nikad nećemo prestati ovo obilježavati“, poručila je Nura Begović, predsjednica Udruženja Žene Srebrenice.

Predsjednica Udruženja Žena Podrinja Šuhra Sinanović kaže kako su, nažalost, ostali sami: „Evo, prošetajte danas kroz Memorijalni centar kroz Potočari, vidjet ćete koliko je došlo onih koje interesuje Memorijalni centar - samo porodice žrtava“.

Godinama nakon završetka rata i povratka na svoje mnogo majki je i zauvijek napustilo ovaj svijet, a da nisu pronašle posmrtne ostatke svojih najmilijih. Jedna od njih bila je simbol borbe i istrajnosti. Do posljednjeg dana života Hajra Ćatić nije posustala u traganju za posmrtnim ostacima ubijenih Bošnjaka u genocidu, među kojima je i njen sin Nino.

“Ne znam da li ću dočekati. Nije me strah umrijeti, ali da mi je da vidim prvo njegov mezar”.

Zbog majke Hajre i stotina drugih majki i članova porodica ubijenih u genocidu, Memorijalni centar je historijsko mjesto na koje treba uvijek dolaziti i podsjećati mlađe generacije na ono što se dogodilo. Uposlenici ove institucije na tom putu, kažu nam, neće stati.

“Da radimo na čuvanju sjećanja, fokus je na žrtvama i ukopu nakon identifikacije, ali svakako istraživački rad i ono što je najvažnije - u budućnosti ćemo se fokusirati na edukaciju”, ističe Amra Begić-Fazlić, pomoćnica direktora Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari.

Podaci iz izvještaja o negiranju genocida u ovoj godini su zabrinjavajući. Broj negiranja je 305, što je tri puta više nego je to bilo prošle godine.

"Ako pogledamo zašto je došlo do uvećanja, to su pravosudne institucije, odnosno neprocesuiranje onih koji su u proteklim godinama i proteklom periodu negirali genocid”, objašnjava Edin Ikanović, koautor Izvještaja o negiranju genocida 2024.

No, bez obzira na stotine prijava i tri godine nakon što je negiranje genocida u Srebrenici i veličanje ratnih zločinaca postalo krivično djelo, protiv samo jedne osobe je podignuta optužnica. Riječ je o Vojinu Pavloviću iz Bratunca, predsjedniku Upravnog odbora Udruženja Istočna alternativa.

“A apsolutno ništa protiv rukovodilaca koji sistemski to rade u Republici Srpskoj i Srbiji - onda imamo, u kontekstu amnestije, apsolutno širenje i apsolutni osjećaj slobode da se to radi”, upozorava Denis Džidić, direktor BIRN-a BiH.

U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari do sada je ukopano 6. 765 žrtava genocida, dok se za posmrtnim ostacima njih više od hiljadu još traga. Nakon genocida u Srebrenici rođeno je na hiljade srebreničke djece koja nikad nisu pomišljala na osvetu, što majke Srebrenice smatraju najvećim uspjehom.

federalna.ba

Srebrenica Memorijalni centar Memorijalni centar Srebrenica - Potočari
Srebrenica negiranje genocida genocid
0 20.09.2024 17:48
Memorijalni centar Srebrenica - Potočari genocid Radovan Karadžić Ratko Mladić
0 09.09.2024 20:10
Srebrenica šumski požari požar
0 09.09.2024 19:36
Srebrenica požar šumski požari
0 08.09.2024 12:49
požar Srebrenica
0 07.09.2024 20:00