• videoprilog Ane Skopljak (Dnevnik 2)
    play video
×

Zvaničnici u Auschwitzu pozvali na zajedničku borbu protiv mržnje

Brojni čelnici država i vlada pozvali su u ponedjeljak, na godišnjicu oslobađanja nacističkog koncentracionog logora Auschwitz, na zajedničku borbu protiv mržnje koja uzrokuje zlo.

"Mi, Poljaci danas smo čuvari sjećanja, poručio je poljski predsjednik Andrzej Duda, govoreći o "nezamislivoj boli" nanesenom tolikom broju ljudi, posebno jevrejskom narodu.

Poljski predsjednik je odao počast ubijenim u Auschwitzu zajedno sa preživjelim iz logora smrti Auschwitz-Birkenau koji su se okupili na komemoraciji povodom godišnjice zatvaranja logora, vrativši se na mjesto gdje su izgubili porodice i preživjeli strahote. Položili su vijence na Zidu smrti.

U Poljskoj je danas obilježena 80. godišnjica oslobađanja nacističkog koncentracionog logora Auschwitz u kojem je u periodu od 1940. do 1945. godine život izgubilo oko milion ljudi.

Komemoracija je snažan podsjetnik na zločine počinjene tokom holokausta. Danas je nekadašnji "logor smrti" pretvoren u muzej i pod zaštitom je UNESCO-a. Godišnje ga posjeti oko milion ljudi.

"Holokaust je bio kolektivni poduhvat hiljada običnih ljudi potpuno zaokupljenih mržnjom prema razlikama", rekao je britanski premijer Keir Starmer.

Poručio je da je "to mržnja protiv koje se danas borimo i zajednički je napor svih nas da je pobijedimo".

Očekuje se da će obilježavanju prisustvovati i njemački kancelar Olaf Scholz i predsjednik Frank-Walter Steinmeier. Njemačka nikada prije nije poslala oba svoja najviša državna predstavnika na obilježavanje, navodi njemačka novinska agencija dpa.

Prisustvovat će i francuski predsjednik Emmanuel Macron i kanadski premijer Justin Trudeau, dok će tamo biti i britanski kralj Charles III, zajedno sa kraljevima i kraljicama iz Španije, Danske i Norveške.

Ruski predstavnici su u prošlosti bili centralni gosti na obilježavanju godišnjice u znak priznanja sovjetskog oslobađanja logora 27. januara 1945. i ogromnih gubitaka koje su sovjetske snage pretrpjele u savezničkom porazu nacističke Njemačke. Ali nisu dobrodošli od ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine.

Širom svijeta danas se obilježava Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, kada su 27. januara 1945. godine sovjetske jedinice oslobodile logorski kompleks Auschwitz-Birkenau.

Prvog novembra 2005. godine usvojena je Rezolucija Ujedinjenih nacija (UN) kojom je određeno da se nadalje 27. januar obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta.

Logor na jugu Poljske oko 70 kilometara od Krakowa, koji je prvobitno bio zamišljen kao zatvor za poljske političke zatvorenike, oslobodila je Crvena armija 27. januara 1945. godine. Auschwitz je 1947. godine odlukom poljskog parlamenta stekao status državnog muzeja i jedino je takvo mjesto koje se našlo na spisku svjetske baštine UNESCO-a.

federalna.ba/AA

Poljska Auschwitz