Zračna baza NATO-a u Njemačkoj meta navodnog ruskog 'napada'
Razlog za privremeno povećanje sigurnosti u bazi NATO-ovih zračnih snaga u zapadnom njemačkom gradu Geilenkirchenu bile su obavještajne informacije o mogućoj prijetnji od ruskog akta sabotaže, navedeno je u izvještaju za medije u ponedjeljak.
Njemačka agencija DPA citirala je njemačke sigurnosne krugove da su postojale ozbiljne indicije strane obavještajne službe o "pripremnim akcijama za vjerovatnu rusku sabotažu baze NATO-a korištenjem drona".
Prošle sedmice, drugi najviši nivo sigurnosti bio je na snazi skoro 24 sata zbog moguće prijetnje u bazi NATO-a u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji. Nakon što se ništa nije dogodilo, sigurnosne mjere su u petak popodne svedene na nivo koji je ranije važio, takozvani nivo Bravo+.
Ranije su svi zaposleni koji nisu neophodni bili poslani kući zbog dojave tajne službe. U žargonu NATO-a, drugi najviši nivo sigurnosti, Charlie, znači da se dogodio incident ili da postoje dokazi da je vjerovatna neka vrsta terorističke akcije protiv alijanse.
NATO aerodrom u Geilenkirchenu je glavna baza za specijalne avione Awacs, koji se prvenstveno koriste za nadgledanje zračnog prostora u istočnom području alijanse. Sa svojom radarskom strukturom, mašine su u stanju da lociraju i identifikuju druge letjelice udaljene više od 400 kilometara.
Prema neimenovanom portparolu NATO-a, na aerodromu NATO-a normalno radi oko 1.600 ljudi. Međutim, trenutno ih je znatno manje, jer Awacs od ponedjeljka polijeću samo sa dva aerodroma u Turkiye i Norveškoj.
Pozadina premještanja nije situacija prijetnje, već dugo planirani prekid operacija u Geilenkirchenu iz organizacionih razloga, saopćio je NATO.
U međuvremenu, portparol njemačkog Ministarstva odbrane Arne Collatz nije želio komentarisati izvještaj o mogućim planovima ruskog napada na lokaciju u Njemačkoj u ponedjeljak. Prema njegovim riječima, do sada u zračnom prostoru iznad aerodroma nisu primijećeni dronovi.
Prema medijskim izvještajima, već je u julu u američkim vojnim bazama u Njemačkoj i drugim evropskim zemljama došlo do povišenog stanja pripravnosti zbog prijetnje od terorizma.
Pentagon je proglasio drugi najviši nivo sigurnosti, Charlie, u bazama, objavila je tada američka televizija CNN, pozivajući se na dva neimenovana predstavnika vlade. Priroda navodne prijetnje ostala je nejasna.
U julu je njemačka domaća tajna služba upozorila na povećanje navodnih ruskih sabotažnih aktivnosti u Evropi i rekla da ima naznake da ruske obavještajne službe posebno procjenjuju profile na društvenim mrežama zaposlenih u njemačkim kompanijama.
"Cilj je navodno bio da se identifikuju ljudi koji bi mogli biti podložni pokušajima Rusije da utiču ili iniciraju", navedeno je u bilješci Federalnog ureda za zaštitu ustava.
Razmjere ruskih sabotažnih djela u Evropi zavise od razvoja situacije u ukrajinskom ratu i od razvoja sukoba između Rusije i Zapada, objavila je njemačka novinska agencija.
Istovremeno, prema navodima njemačke novinske agencije, cyber napadi proruskih hakera i dalje se otkrivaju na web stranicama njemačkih vlasti i kompanija. Do sada su efekti takvih napada od strane "grupa hakera" obično bili vremenski ograničeni, a pogođene web stranice samo su bile privremeno nedostupne, navedeno je.
U drugim evropskim zemljama trenutno se istražuje nekoliko slučajeva podmetanja požara ili pokušaja paljenja. U toku su i istrage o vandalizmu i propagandnim aktivnostima.
federalna.ba/AA