Znate li da u BiH postoji ‘’Escape room’’ čiji je cilj edukacija mladih o bh. birokratiji?

Znate li da u BiH postoji ‘’Escape room’’ čiji je cilj edukacija mladih o bh. birokratiji?

‘’Escape room’’ je interaktivna igra u kojoj dva ili više igrača rješavaju zagonetke u zatvorenoj prostoriji. Cilj je pomoću skrivenih predmeta, šifri i rješenja zagonetki pronaći izlaz iz sobe.

Takav koncept igre je odavno zastupljen u gradovima širom Evrope i svijeta, a odnedavno su mladi Bosne i Hercegovine osmislili pokretni ‘’Escape room’’ čiji je osnovni cilj edukacija mladih o bosanskohercegovačkoj birokratiji. Kako su došli na ideju i kako sve funkcioniše, za naš portal je ispričao jedan od inicijatora, Anes Hodžić. ‘’Naš escape room se zove “Kako ću? ... fali ti papir” i nastao je u okviru projekta “Poticanje demokratskih vrijednosti i aktivnog građanstva među mladima” koji provodi fondacija Humanity in Action.

Naša grupa, koju osim mene čine Elma Kodro, Erma Kurtović i Emina Obradović radila je nekoliko dana na različitim idejama, te smo se na kraju odlučili da kreiramo igru zasnovanu na konceptu escape rooma koja će imati za cilj edukaciju mladih o bosanskohercegovačkoj birokratiji’’, kaže nam Hodžić na početku razgovora. U escape room mogu ući ekipe od dvije do šest osoba.

Na početku im bude prikazan trominutni film koji ih upoznaje sa Dinom Marićem, glavnim akterom cijele priče.

‘’Naime, Dino planira odlazak na studij u inostranstvo te mu je potrebno pomoći da dostavi sve potrebne dokumente za nastavak školovanja. Učesnici i učesnice trebaju sakupiti sve papire koji Dini nedostaju, a u posljednjem dokumentu kojeg pronađu nalazi se ključ koji otključava katanac na izlazu iz sobe i pušta ekipu vani.’’, kaže nam Hodžić.

Ovaj escape room u prvom redu je namijenjen mladima koji još nisu upoznati sa osnovama bh birokratije, ali prijaviti se mogu i oni koji imaju znanje jer je, osim edukacije, zabava zagarantovana.

‘’Grupe za igru se prijavljuju putem internet obrazca koji postavljamo na naš Instagram profil @kako_cu_ zajedno sa lokacijom i vremenom održavanja escape rooma. S obzirom da je naša igra u potpunosti prenosiva, escape room planiramo postaviti u svim gradovima Bosne i Hercegovine u kojima bude vladalo interesovanje za njega. Tokom jula, escape room je sedam dana bio dostupan u Sarajevu, početkom februara ćemo ga na dva dana postaviti u Tešnju, a nakon toga bismo ga željeli predstaviti i u drugim gradovima u kojima bude zainteresovanih za igru.’’, kaže Hodžić.

Kako nam kaže, dosadašnja iskustva su uglavnom pozitivna. Najčešći komentar jeste da je escape room veoma realističan s obzirom na to da treba mnogo vremena da se prikupe najosnovniji dokumenti. ‘’Mnogo puta su nam učesnici i učesnice rekli da im je igranje pomoglo da nauče informacije koje do sada nisu znali, a koje će im trebati u budućnosti prilikom predavanja dokumentacije za vizu, izradu pasoša ili preuzimanje različitih potvrda. Na kraju, bez obzira na to da li neka ekipa uspije izaći iz escape rooma ili ne, redovno čujemo od učesnika i učesnica da im je bilo zabavno dok su rješavali zagonetke i da im obavezno javimo ukoliko budemo pravili escape room na neku drugu temu.’’, kaže Hodžić za kraj razgovora.

federalna.ba/Azra Delmanović

Escape room interaktivna igra zagonetke