ZDK u pripravnosti: Nivo Bosne opada, Usora još prijeti
Nakon besane noći koju su proveli stanovnici općina Usora i Doboj Jug nivo vodostaja rijeke Bosne na području Zeničko-dobojskog kantona je u padu, ali je vodostaj Usore još u blagom porastu, te su jedinice Civilne zaštite u pripravnosti.
Vanredna situacija proglašena je na području Stanara kod Doboja i u Tesliću radi saniranja infrastrukture pogođene poplavama.
Vodostaj Bosne na području ZDK-a je u padu, što ohrabruje stanovnike uz rijeku da se neće ponoviti 2014. godina. Na području Maglaja još su neprohodni južni ulaz u grad i izlaz na regionani put prema Zavidovićima, ali je stanje stabilno.
„Situacija uz rijeku Bosnu je ohrabrujuća. Nemamo, nigdje da je kritično i da je alarmantno“, kaže Džavid Aličić, direktor Uprave civilne zaštite ZDK-a.
Neke pritoke poput Usore i dalje su u porastu pa je teško nizvodno od Teslića, gdje je proglašen prvi stepen odbrane od poplava. U Tešnju nema većih problema.
„Najteže je uz rijeku Usoru u općinama Doboj Jug i Usora, gdje sporadično dolazi do izlijevanja rijeke koja je već na kritičnom nivou“, ističe Aličić.
Najteže je u Doboj-Jugu gdje je voda probila nasip na izmještenom magistralnom putu i zaprijetila da poplavi desetine stambenih i privrednih subjekata u Novom naselju.
„Trenutno su objekti stabilni i nisu ugroženi, ali nadolazi nivo rijeke Usore i Bosne i ne znamo kako će se sve završiti“, navodi Mirnes Tukić, načelnik Općine Doboj Jug (SDA).
S obzirom na to da visok vodostaj Usore blokira kanale za odvodnju oborinskih i podzemnih voda, u Doboj-Jugu pumpama pokušavaju spriječiti plavljenje objekata.
„Poduzimamo sve što je u našoj moći. U slučaju da se situacija pogorša, sazvat ćemo Štab civilne zaštite i proglasiti stanje prirodne nesreće“, dodaje Tukić.
Procjene su da će opadanje vodostaja Bosne pozitivno utjecati i na vodostaj Usore čiji plavni val bi, procjenjuju u Civilnoj zaštiti, trebao, ne bude li novih intenzivnijih padavina, jenjavati.
federalna.ba