Zenički vrtići poskupjeli za 20 maraka, u Kaknju cijena sa 50 na 180
U moru poskupljenja građane ZDK-a je dočekalo i poskupljenje usluga javnih ustanova, pa i onih koje se bave odgojem i obrazovanjem najmlađih. Oporavak nakon krize uzrokovane pandemijom koronavirusa spriječio je rast cijena na tržištu. Usprkos svim poteškoćama, danas je počela i realizacija Programa obaveznog predškolskog odgoja i obrazovanja djece pred polazak u školu.
Nakon zatvaranja zbog pandemije koronavirusa, javne predškolske ustanove sada su suočene s novim problemom - rastom cijena na tržištu, uslijed čega su i same povećale cijene svojih usluga. Do promjene cijena došlo je u gotovo svim vrtićima kantona. Zenički vrtići poskupjeli su za 20 KM, dok je Mladost iz Kaknja cijenu usluga povećala sa 50 na 180, odnosno 200 KM.
„To je jedno veliko poskupljenje bilo jer osnivač više nije mogao da podnese finansiranje na način kao što je do sada. Međutim, ono što je specifično za općinu Kakanj jeste da je osnivač nastavio da sufinansira socijalne kategorije“, objašnjava Helmina Murtić, direktorica JU POIO Mladost Kakanj.
Odluke o sufinansiranju socijalnih kategorija u Zenici nema, iako inicijative vijećnika postoje već godinama. I poskupljenja u vrtićima bila bi spriječena kada bi svi počeli izvršavati svoje obaveze propisane Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju.
„Osnivač je dužan snositi sve troškove predškolske ustanove - u našem slučaju to nije bilo nikada. Nas osnivač podržava onoliko koliko može, odnosno koliko vijeće izglasa budžet - i mi se snalazimo. Ministarstvo zdravstva također ima neke obaveze prema javnim ustanovama, kao i Ministarstvo socijalne zaštite. Nikad nismo doživjeli da je to ispoštovano“, kaže Jasmina Gasal, direktorica JU POIO Zenica.
Murtić ističe kako kanton ne učestvuje u finansiranju predškolskih ustanova - sve je prepušteno osnivaču.
A roditelji uredno ispunjavaju svoje obaveze. Sada očekuju reagovanje vlasti, nadajući se da novih poskupljenja neće biti.
„Pustimo šta zakon kaže - svi danas govorimo o tome kako mladi odlaze iz BiH, govorimo o tome kako su neadekvatni uslovi za djecu u predškolskim ustanovama, ali naša vlast, nažalost, ne radi dovoljno na tom planu“, kaže Muhamed Bilčević, predstavnik Vijeća roditelja JU POIO Zenica.
Trenutnu poteškoću za rad predškolskih ustanova predstavlja i vještačka nestašica prehrambenih proizvoda uzrokovana nekontrolisanom kupovinom. Stoga je apel stanovništvu da odgovorno kupuju.
federalna.ba