Zenička predstava "Tri dana" na 42. Pozorišnim/Kazališnim igrama BiH u Jajcu
(Izvor: BNP Zenica)

Zenička predstava "Tri dana" na 42. Pozorišnim/Kazališnim igrama BiH u Jajcu

Na 42. Pozorišnim/Kazališnim igrama u Jajcu, koje se održavaju  od 1. do 8. jula , na daskama Pozorišne dvorane tamošnjeg Doma kulture u takmičarskom programu biće izvedeno  sedam predstava.

Odlukom selektorice Pozorišnih igara glumice Hasije Borić, za priznanje stručnog i žirija publike,  između ostalih se natječe i nagrađivana predstava „Tri dana ili Uspon i pad gospodina B". Rađena je  prema tekstu Romana Sikore, u režiji Tanje Miletić-Oručević te u produkciji Bosanskog narodnog pozorišta Zenica. 

Od svoje premijerne izvedbe, predstava je učestovala na četiri pozorišna festivala; u Tuzli, Mostaru, Konjicu i Bugojnu. Na 20. međunarodnom festivalu komedije „Mostarska liska“ Mostar 2023. osvojila je čak pet nagrada, među kojima je i Velika liska za najbolju predstavu u cjelini (Grand Prix Festivala). Na X festivalu glumca BiH u Konjicu Nusmir Muharemović dobio je Nagradu za najboljeg glumca za ulogu gospodina B. u ovoj predstavi.

Prema riječima rediteljice Tanje Miletić Oručević, roman Sikora piše kombinaciju srednjovjekovnog moraliteta (gdje je Everyman savremeni kapitalistički entuzijast) i brechtovskog poučnog komada (u kom pokazuje društvene mehanizme koji oblikuju sudbinu svakog pojedinca). Pri tome stvara autentičan jezik likova, zapis savremene krize verbalnog i izražajne disfunkcije u medijalnom svijetu. Cijela stvar je prepuna komičnih elemenata i potencijalno ogromne igrivosti i teatralnosti. Prava dramska poslastica, s kakvom se nažalost ne susrećemo tako često u ovom dobu postdramskog, vladavine adaptacije, dokumenta i glumačke improvizacije.

 „Glavni lik i narator istovremeno, Gospodin B., ogroman je poklonik kapitalizma. Toliko gorljiv da i kad izgubi sve, vlasništvo i bankarsku karijeru i završi kao beskućnik ispod mosta drži drugim beskućnicima seminare o osnovnim stubovima kapitalizma. Tako je velika njegova vjera u, ‘homo fabera’ i tržišnu utakmicu da počinje funkcionisati kao luda, naivac kog varaju sitni prevaranti. Njegov konačni pad – situacija u kojoj s razbijenom glavom i slomljenom nogom umire tri dana na ulici pred očima ravnodušnog društva – samo je krajnja konsekvenca tržišne utakmice u kojoj je izgubio“ - istakla je rediteljica Oručević. 

Predstava je također priča o padu na dno života jednog bankarskog službenika, koji je zbog zdravstvenih problema ispao iz kolosijeka života kapitalističkog građanina. I upravo na njegovom primjeru prelama se šokantna sliku društvene otuđenosti , brehtovski razlaže i stavlja u precizan socijalno-politički kontekst.

" Moguće je u Bosni i Hercegovini danas tvrditi da mi ne živimo u ovako razvijenom obliku liberalnog kapitalizma i da naše društvo nije toliko surovo i otuđeno. Ali život u ovakvom sistemu je buduća neminovnost. Zar nisu sva obećanja lijepe budućnosti naših političara puna vjere u blagodeti liberalnog kapitalizma? Zar ne postoji – makar i ne uvijek do kraja osviješten – društveni konsenzus o kapitalizmu kao „najboljem od svih sistema“? I, ako nismo svi mi danas gospodin B., bićemo sutra" - kaže Tanja Miletić Oručević. 

U predstavi " Tri dana" , koja će na Pozorišnim/Kazališnim igrama u Jajcu biti  upriličena u  nedjelju, 2. jula u 19 sati, igraju: Nusmir Muharemović, Snežana Vidović, Zlatan Školjić, Siniša Vidović i Adem Smailhodžić. Dramaturgiju predstave potpisuje Nedžma Čizmo. Za scenografiju i kostimografiju je bila zadužena Sabina Trnka, a za muziku Husein Oručević.

U konkurenciji za festivalske nagrade (najbolju predstavu u cjelini, režiju, glumačka ostvarenja, scenografiju, kostimografiju te muziku) , također se takmiče i  predstave:    "Ljetopis o kralju Tvrtku" Jasmina Imamovića, u režiji Dine Mustafića (BKC Sarajevo), "Ivanov“ A.P. Čehova u režiji Paola Magellija (Narodno pozorište Sarajevo),   "Gospođica" Ive Andrića u režiji Đurđe Tešić (Narodno pozorište Republike Srpske Banja Luka), "Perzeide" Emine Kovačević u režiji Karmen Obrdalj (Narodno pozorište Mostar), "Djelidba" Skendera Kulenovića u režiji Miralema Zupčevića (Narodno pozorište Tuzla) te "Sretni ljudi" Nine Mitrović u režiji Ivana Lea Leme (HNK Mostar).

U hronologiji festivala, koji će i ovoga puta, uz recentnu teatarsku produkciju obilovati kvalitetnim sadržajima iz pratećeg programa, važno je istaći nekoliko datuma:

20. juna 1971. započeo je prvi festival te se održavao u kontinuitetu, uz aktivno učešće  i redoni  odziv svih profesionalnih teatarskih kuća u BiH, sve do 8. juna 1991. Nakon pauze uzrokovane ratom, Pozorišne/Kazališne igre, konceptualno ponešto izmijenjene, nastavljaju svoj put 2003. godine.

U prvoj su, doratnoj fazi, teatarske kuće same birale ostvarenja s kojim će se predstaviti u natjecateljskom dijelu programa, a poslije su to činili selektori, koji su nakon odgledanih prijavljenih predstava, procijenili koja su najkvalitetnija teatarska ostvarenja u prethodnoj sezoni domaćih teatarskih kuća.

Igre su oduvijek - pa tako i danas - mjesto stvaranja, susreta, dijaloga, komunikacije, ideja, novih projekata kojima je teatar zajednički nazivnik, ali uključuje i podrazumijeva i druge umjetničke discipline, istovremeno promovirajući  književnost, likovnu i muzičku umjetnost te kulturno-povijesnu baštinu. O tome najbolje svjedoči prateći festivalski program u kojem će i ove godine biti sadržaja za sve generacije publike. 

O nagradama na ovogodišnjem festivalu odlučivat će žiri u sastavu: Mladen Bičanić, Marko Misirača i Mirza Skenderagić. Žiri publike Pozorišnih igara u Jajcu su Julija Jakešević, Asima Agić, Tihana Burić, Hajrija Alibegović i Elvedin Imamović.

federalna.ba 

pozorišna predstava