Zenica i Skoplje potpisali memorandum o suradnji tehničkih škola
Odlasci mladih u zemlje Evropske unije u potrazi za sigurnim životom i poslom realnost je u svim zemaljama u regionu. Za te poslove se prije odlaska školuju u svojim zemljama gdje njihove vještine i kompetencije, zbog ekonomske i privredne nerazvijenosti, ostaju bez pravog odgovora. U pozadini problema nastavni programi neprilagođeni tržištu rada i nepostojanje koordinacije između obrazovnog sistema i poslovne zajednice.
Zajedno tražiti najbolje načine da mladi tokom školovanja steknu vještine i kompetencije koje će im osigurati kvalitetna radna mjesta u svojim zemljama, cilj je memoranduma o suradnji potpisanog između Tehničke škole „Mihaljlo Pupin“ iz Skoplja, Srednje stručne škole „Mladost“ i Tehničke škole iz Zenice.
"Naše škole su u našim državama među prvima u tome, a to znači suradnju velikih kompanija sa školama koje obrazuju kadar koji će po završetku školovanja biti uposlen u tim kompanijama. Između ostalog, memorandum predviđa da kroz dualno obrazovanje učestvujemo u zajedničkim projektima koji će biti realizirani u raznim međunarodnim programima, kao što je ERASMUS i slični", istakao je Dimitar Georgijev, direktor Srednje tehničke škole "Mihajlo Pupin" Skoplje.
"Očekujemo od ovog Memoranduma bližu saradnju između ovih srodnih srednjih škola, kako bi se, prije svega, unaprijedila praktična nastava na području ZDK-a i očekujem da ćemo i naše dobre prakse prenijeti na kolege u Makedoniji", rekao je ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta u Vladi ZDK-a prof. dr. Spahija Kozlić.
Škole iz Zenice već surađuju sa brojnim visokoškolskim ustanovama i kompanijama u zemlji, no potpisani Memorandum uvodi ih u zonu međunarodne naučno-obrazovne suradnje.
"Cilj je da se potpomogne taj nastavi proces i da se unaprijedi nastavni proces. Akcenat će se stavljati na obavljanje praktične nastave i povezivanje sa firmama, kako bi dobili što kvalitetniji kadar da poslije imaju bolje zaposlenje, definitivno ćemo ciljanu grupu imati za elektrostruke, elektroinstalater i mehatroničar", pojašnjava Nihad Kamenjaković, direktor Srednje Škole "Mladost" Zenica.
Razmjena iskustava i zajedničko kreiranje programa koji će, kroz formalno obrazovanje, tržištu rada ponuditi kadar sa više kompetencija, osnov je i za konktretne promjene.
Direktorica Tehničke škole u Zenici Maja Hadžisalihović kaže: "U Skoplju učenici od prvog do četvrog razreda imaju priliku da inovativne tehnologije koriste u nastavi, a zatim ostaju u firmama i zapošljavaju se u Skoplju, ne odlaze prema evropskom tržištu, to je cilj. Jedan primjer dobre prakse koji ćemo pokušati razmijeniti, pomoći jedni drugima da i naši ljudi, naši srednjoškolci ostanu u BiH."
Memorandum predviđa, pored ostalog, organiziranje razmjena učenika pa će oni sa svojim profesorima po dodatna znanja u Skoplje i obrnuto.
federalna.ba