Prilog Velide Kulenović

Zenica domaćin regionalne konferencije Perspektive pristupa jednog zdravlja

 „Perspektive pristupa Jednog zdravlja u regiji Zapadnog Balkana“ naziv je regionalne konferencije koja se danas održava u  Zenici, u organzaciji Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Ze-do kantona, u čijem radu učestvuju pored domaćih, eminentni stručnjaci  iz nekoliko zemalja Zapadnog Balkana, a onlajn će se uključiti  stručnjaci iz Amerike i Velike Britanije. Cilj konferencije je promovirati jedinstven pristup  brizi o zdravlju i zaštiti okoliša kroz saradnju humane i veterinarske medicine, te zaštite biljaka i saradnju eksperata iz različitih oblasti, posebno zbog iskustava u borbi sa pandemijom izazvanom pojavom kovida 19. Pred početak konferencije potpisan je protokol o osnivanju „Balkanske mreže Jednog zdravlja“ koja trenutno obuhvata članice iz Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i BiH i  koja bi uz mogućnost širenja, trebala doprinijeti boljem zdravlju građana Zapadnog Balkana.Jedno zdravlje nije novi koncept, no njegova primjena i  aktuelizacija na prostoru Zapadnog Balkana ubrzana je pojavom kovida 19 koji iziskuju značajniju saradnju humane, veterinarske medicine, zaštite biljaka i okoliša za zaštitu zdravlja ljudi kaže, između ostalog, dr. Senad Huseinagić, direktor Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Ze-do kantona organizatora ove konferencije:

“Ono što je nama bitno je da smo prisustvovali protokolarnom potpisivanju sporazum o osnivanju Balkanske mreže jednog zdravlja, a to je novi način da radimo na unapređenju, posvećeni smo unapređenju zdravlja građana na prostoru Zapadnog Balkana. Nadamo se da će ova mreža koja sada ima sedam članica dalje širiti i da će obuhvatiti još neke države u regionu“, navodi Huseinagić.

Neke države imaju institucionalniziranu saradnju između naučnih oblasti, a upravo kovid je doprinio boljoj saradnji u naučnoj zajednici posebno što su ljekari i veterinari odlučili da mogu da sarađuju zajedno, pridružili su se i prije nekoliko godina biolozi, kaže, između ostalog, Sara Savić iz Naučnog instituta za veterinarstvo iz Novg Sada:

“Čovjek je dio prirode isto kao sve životinje i svi virusi i biljke. Sa svima mi činimo jednu zajednicu i to je ono što mi pokušavamo da provučemo kao jedan koncept i da razmišljamo da je čovjek dio prirode, a ne da iskorištava prirodu nego da se prilagođava tome. Mi ne možemo iskorijeniti viruse, mi treba da se prilagodimo i da primijenimo neke metode za čuvanje i za spremanje za takve situacije“, navodi doktor veterinarske medicine Sara Savić.

Potrebno je djelovati iz lokalne zajednice, jer kasnimo u rješavanju problema posebno što živimo na jednoj planeti sa životinjama i biljkama i ukoliko ne učinom nešto, očekuje nas katastrofa jer su klimatske promjene sve izreženije, kaže jedan od predavača Ulrich Laaser sa Fakulteta za javno zdravlje Univerziteta u Bielefeldu. 

- Mislim da je ovo prva inicijativa u Jugoistočnoj Evropi, a to znam jer radim u ovom regionu od 2001. godine. Šta treba uraditi? Moramo donijeti odluke na nacionalnom, regionalnom i globalnom nivou i usvojiti pristup koji uključuje da inicijative krenu iz baze. Istovremeno nam treba Vlada koja će formalizirati i provoditi te inicijative koje krenu sa najnižih nivoa. Moramo smanjiti karbonske emisije, moramo zaštiti biljke, životinje, insekte. Imate izvanrednu prirodu i neophodno razviti mjere da je zaštitite, izjavio je Laseer.

„Balkanska mreža Jednog zdravlja“ koju su potpisale članice iz Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i BiH trebala bi se dalje  širiti regionalno, a očekuje se da će zaključci konferencije biti upućeni i institucijema u BiH, kao i državama članicama mreže.

Emmanuel Macron Husein Kavazović
0 22.09.2024 22:11
Davorin Popović Davorin Popović Dačo turnir
0 22.09.2024 20:22
Alabama pucnjava
0 22.09.2024 19:51