Žene u srednjovjekovnoj Bosni - druga epizoda
Iako marginalizovane i zapostavljene, žene srednjovjekovne Bosne našle su svoje mjesto i na stećcima, tim srednjovjekovnim nadgrobnim spomenicima.Podsjećamo da su stećci u punoj mjeri bili interkonfesionalni i da su pod njima sahranjivani pripadnici i Crkve bosanske, i katolici, i pravoslavci.
Žene su, zbog loših uslova života u srednjem vijeku, bile posebno životno ugrožene.Prosječan životni vijek žena iznosio je 34 godine, a svaka deseta žena u pet poroda je umirala.
Marginalizacija žena dolazi do izražaja i na prikazima, predstavama na stećcima. Statistika govori da je ženskih figura na stećcima pet puta manje nego muških. Jedno od vječnih pitanja istraživača stećaka je da li su to prikazi žena iz svakodnevnog života ili su to scene sa pripadnicama vjerskog, paganskog kulta. Ženske figure su najčešće u dugim suknjama stegnutim u struku, sa dugom kosom i kapom na glavi, te uzdignutim rukama prema nebu. Na stećcima su i scene pogrebnog kola, a najinteresantniji i najintrigantniji su prikazi žena sudija, arbitara, izmedju dva konjanika. Stećci su i jedan od najvažnijih izvora za proučavanje uloge i mjesta žene u bosanskom srednjovjekovnom društvu.
Kroz epizodu žene i stećak, vodi nas doktor historijskih nauka Emir Filipović
Urednica i autorica serijala Sanda Novosel.