videoprilog Eme Šećović (Federacija danas)

'Žene i sigurnost u BiH 2023' - Sektor sigurnosti je mjesto i za žene i za muškarce

Sektor sigurnosti je mjesto i za žene i za muškarce. Vrijeme je da se žene u sektoru sigurnosti popnu na najviše pozicije - rečeno je danas na stručnom sastanak “Žene i sigurnost u BiH 2023” koji je održan u Sarajevu, u organizaciji Ministarstva sigurnosti BiH i Fondacije INFOHOUSE, uz finansijsku podršku Američke ambasade u BiH.

Fokus je bio na inkluziji žena u sigurnosne institucije i progres prema ostvarivanju rodne jednakosti koje poduzimaju ove institucije, kroz diskusiju o primjerima iz prakse i preprekama s kojima se susreću.   

Kako je rečeno, cilj stručnog sastanka je prezentirati dosadašnje i buduće aktivnosti, s posebnim osvrtom na iskustva, preporuke i naučene lekcije kada je riječ o urodnjavanju procesa unutar ministarstva, s ciljem implementacije principa „integracija, uključenost i integritet“ UNSCR 1325 i srodnih rezolucija koje čine agendu “Žene, mir i sigurnost”.

Učesnici su govorili o zastupljenosti žena u sigurnosnim institucijama, njihovom položaju, ali i doprinosu, kao i načinu kako se u budućnosti mogu poboljšati prava žena zaposlenih u sigurnosnim institucijama.

Zamjenik ministra sigurnosti BiH Ivica Bošnjak je podsjetio da je Vijeće sigurnosti UN-a 2000. godine usvojilo Rezoluciju 1325 "Žene, mir, sigurnost", naglašavajući važnost, ulogu i jednakost učešća žena u sprečavanju i u rješavanju sukoba, izgradnji održivog mira, te pozivajući zemlje članice da osiguraju veće prisustvo žena na pozicijama donošenja odluka na svim razinama.

Po njegovim riječima, osiguranje prisustva žena preduvjet je za bolju integraciju perspektive rodne ravnopravnosti u sektoru odbrane i sigurnosti i bolju zaštitu i poštivanje ljudskih prava žena i djevojčica, kako u oružanim sukobima, tako i u procesima izgradnje mira i sigurnosti.

- Prepoznati smo kao institucija koja ulaže velike napore na uključivanju žena u sektor sigurnosti i poduzima konkretne aktivnosti na integriranju principa ravnopravnosti spolova i rodnog koncepta u sektoru sigurnosti - naveo je Bošnjak.

Dodao je da je uspostavljanjem Koordinacionog odbora za ravnopravnost spolova 2020. godine, Ministarstvo potvrdilo svoju predanost rodnoj osvještenoj politici i obavezama proisteklim iz Zakona o ravnopravnosti spolova BiH i međunarodnih konvencija.

Predsjedavajuća Koordinacionog odbora Ministarstva sigurnosti BiH u vezi sa primjenom Zakona o ravnopravnosti spolova Samira Hunček je kazala da im je cilj pripremiti i do kraja godine finalizirati mehanizme i instruzmente koji će rodnu ravnopravnost uvesti u segment sigurnosti i u djelokrug rada Ministarstva sigurnosti.    

Direktorica Fondacije INFOHOUSE Dženana Alađuz je kazala da je ženama mjesto u sektoru sigurnosti, te da je sektor sigurnosti mjesto i za žene i za muškarce.

- Vrijeme je da se žene u sektoru sigurnosti popnu na najviše pozicije, da ne budu samo na nižeplaćenim pozicijama gdje se samo radi, a nikad ne donose odluke - istaknula je Alađuz.

U okviru ovog događaja postavljena je izložba „Žene i sigurnost u BiH“, koja ima za cilj predstaviti žena u sigurnosnim strukturama. Prikazane su žene u akcijama, vježbama, ali i obavljanju redovnih radnih zadataka iz domena sigurnosti.

Stručni sastanak održan je u okviru projekta “Rodna perspektiva za odgovorne institucije u sektoru sigurnosti“, koji provode Ministarstvo sigurnosti BiH i Fondacija INFOHOUSE, a finansira Američka ambasada u BiH. Cilj projekta je integracija rodne perspektive u demokratske političke procese sigurnosnog sektora.

federalna.ba/Fena

sektor sigurnosti žene