Željko Zombra za FTV: Uspješni karatisti u BiH su žrtve vlastitog uspjeha
Željko Zombra je predsjednik i osnivač KBS ‘’ORKKA’’, koji je jedan od najtrofejnijih karate klubova u Bosni i Hercegovini čiji članovi su i u vrijeme pandemije koronavirusa postigli zapažene uspjehe i odlične rezultate kako na domaćoj, tako i međunarodnoj sceni.
S juniorskom karate reprezentacijom Bosne i Hercegovine, čiji selektor je od 2016. godine Zombra je također postigao izvanredne rezultate.
U intervjuu za FTV Željko Zombra, koji je inače i doktor nauka iz područja tjelesnog odgoja i sporta, govori o takmičenjima u doba pandemije, važnosti karatea kao sporta I onome što ga izdvaja od ostalih sportova, podršci, ali i planovima u narednoj godini.
Bez obzira na pandemiju koronavirusa KBS ''ORKKA'' iz Lukavca i na domaćoj i međunarodnoj sceni je ove godine postigao dobre rezultate. No, koliko su dešavanja vezana za pandemiju utjecala na Vaše i klupske planove?
Nažalost, 2020. godina, ovakva kakva jeste, nije dala baš puno prilika za sportska dokazivanja, s obzirom da je većina velikih sportskih smotri, poput Evropskog prvenstva u Azerbejdžanu, Svjetskog prvenstva u Dubaiju, Premijer lige, balkanskih prvenstava u nižim uzrastima, odgođena. Uprkos tome, onaj mali prozor mogućnosti za kontinuitet sportskih rezultata, naši takmičari su iskoristili. Tako da smo se u ovoj godini okitili sa čak tri balkanke medalje, srebrom i titulom viceprvaka Balkana Hamze Čajića i dvije bronze u ekipnoj konkurenciji koje su osvojili također Hamza Čajić i Mensur Đozić, zatim titulom viceprvaka BiH u seniorskoj konkurenciji Mensura Đozića, te bronzom Hamze Čajića i visokim petim mjestom Harisa Muradbašića. U nižim uzrastima, državna prvenstva su odgođena, ali su naši takmičari briljirali na prvenstvima Federacije, osvojivši čak sedam titula prvaka Federacije BiH i dvije bronzane medalje. Što je najvažnije, u godini pandemije nastavljen je kontinuitet rada svih klupskih selekcija i vrhunskih sportskih rezultata.
No, bez obzira na tešku situaciju, članovi Vašeg kluba osvojili su značajne rezultate u godini koja je na izmaku?
Rezultati su svakako posljedica rada. Mi vrijedno radimo i dalje, nastavit ćemo raditi i u narednom periodu, te nadamo se, ponovo svoj rad valorizovati medaljama sa najvećih međunarodnih smotri.
Vi ste cijeli život posvetili karateu, vodite jedan od najuspješnih karate klubova u BiH. Koliko ste zadovoljni i koliko su mladi zainteresovani za karate?
Lagao bih kada bih rekao da nisam zadovoljan. Vrhunski sportski rezultati su posljedica i mjerilo rada, talenta, ali i mjerilo trenerskog znanja, tako da je lijepa to spoznaja da radite ispravnu stvar, da je obrazac po kojem nešto radite, s obzirom na svjetske i evropske rezultate u rangu sa svjetskim i evropskim normama. Posebno imajući u vidu da dolazimo iz male sredine, a ravnopravno se upoređujemo sa najboljim svjetskim sportistima, u sportu koji prema podacima Svjetske karate federacije, u svijetu trenira 100.000.000 ljudi. U Lukavcu, kao između ostalog na području cijele BiH, karate ima dugu tradiciju i kontinuitet rada, te je jedan od najrazvijenijih i najtrofejnijih sportova u Bosni i Hercegovini. Ipak, generalno mislim da je nedovoljno vrednovan od države, a to svakako nije pošteno prema sportu sa nivoom razvijenosti kao što je karate, koji je toliko mladih ljudi na ovom području uveo u sistem sporta, a o tim koristima, zdravstvenim, društvenim, ekonomskim, suvišno je i govoriti.
Od 2016. godine ste selektor juniorske karate reprezentacije BiH. Na koje rezultate ste posebno ponosni i koje biste izdvojili?
Da, od 2016. godine obnašam funkciju selektora muške juniorske reprezentacije BiH u borbama i velika mi je čast dati svoj doprinos promociji BiH na međunarodnoj sceni. Od 2016. godine, muška juniorska reprezentacija u kontinuitetu je izborila finale Balkanskog prvenstva, dakle četiri puta za redom, i u konačnici se okitila sa dvije titule prvaka Balkana i dvije titule viceprvaka Balkana. Mislim da je to jedina naša selekcija ikada, koja je četiri godine uzastopno izborila finale. Tu je i juniorsko evropsko srebro Hamze Čajića iz 2017. godine, te bronza juniorske ekipe TK sa Evropskog regionalnog prvenstva sa Kosova, također iz 2017. godine. Kao selektor, imao sam svoj doprinos osvajanju medalja na Evropskom prvenstvu u Rusiji, Svjetskom prvenstvu u Čileu, Evropskom univerzitetskom prvenstvu u Zagrebu, te mnogih medalja na balkanskim prvenstvima u pojedinačnoj konkurenciji.
Zašto je karate bitan kao sport i po čemu se izdvaja od ostalih sportova?
Karate, s obzirom na svoju dugu tradiciju i težnju da se uvrsti na program Olimpijskih igara, što je konačno i postignuto, je zaista sportski evoluirao. Iz čvrstog borilačkog sporta, gdje se borilo bez zaštitne opreme, (i još uvijek se bori u nekim tradicionalnim verzijama karatea), karate je evoluirao u sport, gdje je za vrhunski sportski rezultat, neminovna jedna kompletnost sportiste u antropološkom prostoru. To znači da sportista fizički, motorički, kognitivno i tehničko-taktički u potpunosti mora biti spreman. Evoluirao je u sport gdje pored svih ostalih nabrojanih komponenata, kognitivne sposobnosti, odnosno sportska inteligencija, igra veliku ulogu. Nekada je snaga mogla sve kompenzirati, sada to više nije tako. Visok stepen sportske inteligencije je neminovan za vrhunski rezultat. Samim tim, po uzročno-posljedičnoj vezi, trening karatea, pored motoričkih sposobnsoti, izuzetno razvija kognitivne sposobnosti, što su izuzetne koristi za opšti razvoj djeteta, koje prevazilaze vrhunske sportske rezultate, što je u konačnici i naučno dokazano. Tako da je karate, zaista koristan sport i za pojedinca i za društvo u cjelini.
Koliko su bitni želja i volja, a koliko rad, talenat i disciplina da bi neko u svijetu karatea kao sporta bio uspješan?
Želja i volja su bitni 100%, talenat, rad, disciplina, struka, i oni koji to sve finansiraju, su bitni također 100%. Dakle to je jedna sinergija, lanac gdje su sve karike međuovisne, a lanac je jak koliko i najslabija karika. Bosna i Hercegovina još uvijek nema olimpijsku medalju. Mi smo u startu odustali od tog ciklusa, jer troškovi jedne godine za samo jednog takmičara, prevazilaze troškove cijeloga kluba za nekoliko godina, a mi imamo više od jednog takmičara za takav poduhvat. U suštini, što ste uspješniji, postajete žrtva sopstvenog uspjeha, i bez te karike, dakle države iza vas kao finansijera, sve ostale ostaju bezvrijedne, jer nećete imati ni priliku osvojiti tu medalju.
S obzirom na rezultate koje postižete, imate li podršku Općine, Kantona, države?
KBS ‘’ORKKA’’ ima podršku od Općine, Kantona i Federalnog ministarstva kulture i sporta. Ali kao što rekoh, kako vam poraste kvalitet, još više porastu i troškovi. Postanete bukvalno žrtva sopstvenog uspjeha. Stvorite vrhunske sportiste, a iskreno govoreći, oni su na našem području rijetkost, a onda ne možete pratiti potrebe vrhunskog sporta. KBS ‘’ORKKA’’ ima reprezentativce BiH u svim selekcijama. Sve troškove reprezentativnih takmičenja snosi klub. Iako je teška situacija, uspjeli smo isfinansirati sve nastupe naših reprezentativaca na svjetskim i evropskim prvenstvima do sada, a radi se o 11 nastupa na svjetskim prvenstvima i oko 20 nastupa na evropskim prvenstvima. I sada znate zašto kažem da postanete žrtva sopstvenog uspjeha.
Koliko je u ovom momentu zahvalno govoriti o planovima za 2021. godinu kada su takmičenja u pitanju?
Zaista je u ovom trenutku teško bilo šta prejudicirati kada je u pitanju nastavak takmičarske sezone, ali nadamo se poboljšanju situacije u vezi pandemije. Ono što je bitno jeste da ćemo nastaviti kontinuitet rada, kako bi spremno dočekali sve sportske izazove koji nam se nametnu i nastavili kontinuitet vrhunskih sportskih rezultata.
federalna.ba/Dino Durmić