Zdravstveni radnici u Bihaću održali štrajk upozorenja
Sindikat ljekara i stomatologa i Nezavisni strukovni sindikat radnika zaposlenih u zdravstvu Doma zdravlja Bihać održali su štrajk upozorenja.
Od potresa u Petrinji velike su štete i na zgradi Doma zdravlja Bihać, zbog čega je sada upotrebljiva samo petina prostora. Neke od službi izmještene su na druge lokacije, a one koje rade u oštećenoj zgradi nemaju osnovne uvjete za rad.
Oko 260 radnika radi u dva sprata i svaka je kancelarija improvizacija. Ne poštuju se osnovne higijenske, a kamoli epidemiološke mjere.
- U jednoj ordinaciji 4x4 metra nalaze se dva doktora porodične medicine, dvije medicinske sestre i dva pacijenta. Zamislite kakva je usluga u takvim uslovima. Laboratorija radi u hodniku u kome ujutro bude 130 ljudi – navodi Ekrem Tutić, predsjednik NSSRZZ Doma zdravlja Bihać.
Uvjeti su nehumani, takva situacija sve je teže podnošljiva, zbog čega su sindikati danas organizirali štrajk upozorenja.
- Cijela stomatologija je organizirana u dvije ordinacije, gdje u jednoj ordinaciji na jednoj stolici rade tri ordinarijusa. Miješaju se pacijenti, nas je jako puno u jednoj prostoriji, ne mogu se ispoštovati higijensko-epidemiološke mjere – ističe Sajra Halilović, dr. stomatologije u Domu zdravlja Bihać.
- Dovoljno je da kažem da mi je na hodniku i priprema i kartoteka i sve što zahtijeva jedna školska ambulanta. Graničim s malom djecom predškolskog uzrasta. Svi smo tu – priča Mihra Kličić, medicinska sestra u Domu zdravlja Bihać.
Sindikat od osnivača traži konkretne poteze, a na ovaj su se korak odlučili jer su na dopise od Vlade dobili tek obećanja.
- Dobili smo povratnu informaciju u kojoj nam nisu ponudili adekvatno rješenje u cilju obezbjeđenja adekvatnih uslova svih upolenika i pacijenata u Domu zdravlja Bihać – kaže Amel Okanović, predsjednik sindikata ljekara i stomatologa Domu zdravlja Bihać.
U Vladi kažu da je nezadovoljstvo zdravstvenih radnika opravdano ali da se procedure moraju ispoštovati i da je kompleksnost situacije stvarni razlog sporog rješavanja ovog problema.
Na javnom pozivu za iskazivanje javnog interesa izabrana su tri objekta.
- Radi se o jednom hotelu gdje se trebaju praviti preinake, te još dva objekta koja također trebaju preinake. Sigurno će to iziskivati određeno vrijeme, a ako se odlučimo na to onda ponovno mora ići javni poziv – navodi Nermina Ćemalović, ministrica zdravstva USK-a (SDP).
Prošle je sedmice potpisan ugovor o seizmološkim ispitivanjima i u narednih 45 dana trebalo bi se znati hoće li se ići u sanaciju postojećeg ili izgradnju nove zgrade Doma zdravlja Bihać.
federalna.ba