videoprilog Gordane Ristović-Muslija (Federacija danas)

ZDK: U toku priprema nove metadologije rada zdravstvenog sektora

Prognoze o zahuktavanju epidemije razlog su što zdravstvene vlasti u Zeničko-dobojskom kantonu pripremaju novu metodologiju rada zdravstvenog sektora na ovom području. Plan je u primarnoj zdravstvenoj zaštiti osigurati aktivni nadzor nad pacijentima uopće, sa fokusom na Covid pozitivne. Na taj način se pokušava ublažiti pritisak na bolničke ustanove čiji su kapaciteti gotovo popunjeni, a osoblje na granici izdržljivosti.

U Kantonalnoj bolnici Zenica trenutno su smještena 74 Covid pozitivna pacijenta, svi sa težom ili teškom kliničkom slikom. Četvero je na respiratoru, a većini ostalih potrebna je kiseonička podrška. Istovremeno, više od 160 zdravstvenih radnika i uposlenika bolnice pozitivno je na koronavirus.

„Imamo dva problema koji hrane jedan drugog. Nažalost, manji broj zaposlenika ne može pružitii sve ono šta treba pacijentima, a pacijenata je sve više“, ističe prim. dr. Rasim Skomorac, direktor Kantonalne bolnice Zenica.

Kako organizirati zdravstveni sistem, prije svega bolnički, i osigurati njegovu funkcionalnost u tim uvjetima? Odgovor sadrže smjernice za aktivni nadzor nad oboljelim - poruka je zdravstvenih vlasti ovog kantona.

„Pokušavamo da malo sad promijenimo, da idemo bliže pacijentu, da idemo više prema porodičnim ambulantama da bismopritisak prema bolnici smanjili“, kaže prim. dr. Ferid Alić, v.d. direktora Doma zdravlja Zenica.

„Upravo time smatramo da ćemo uspjeti veliki broj pacijenata koji bi možda, ako ih prepustimo same sebi, upali u teško kliničko stanje, da ćemo blagovremeno poduzeti tretman koji je odgovarajući za određeno zdravstveno stanje”, mišljenja je dr. Senad Husejinagić, direktor Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.

U maglajskom Domu zdravlja, kroz pojačan angažman patronažne službe, u tretmanu covid oboljelih, već rade po tom modelu.  

„Odlazimo u kućne posjete, dajemo odgovarajuću terapiju, sve u dogovoru sa našim pneumoftiziologom, gdje vršimo redovne kontrole, kontrolne snimke pluća na svaka dva do tri dana zavisno od stanja pacijenta i napominjem da samo one pacijente kod kojih dolazi do izrazitog pogoršanja zdravstvene situacije i koji ne reaguju na terapiju mi ih vozimo na Infektivni odjel u KB Zenica“, tvrdi dr. Elvir Vehabović, direktor Doma zdravlja Maglaj.

Strčna uporišta za primjenu ove metodologije organiziranja rada u zdravstvenim ustanovama nisu upitna, upitno je samo da li na taj izazov može odgovoriti primarna zdravstvena zaštita čiji su uposlenici, također, već mjesecima na prvoj liniji borbe protiv panedmije.

federalna.ba/Gordana Ristović-Muslija