ZDK: Potvrđena afrička svinjska kuga, ne postoji opasnost za ljude
Inspektorat veterinarske inspekcije Kantonalne uprave za inspekcijske poslove objavio je da je potvrđen prvi slučaj afričke svinjske kuge na području Zeničko-dobojskog kantona na jednom imanju u Goliješnici kod Žepča. Veterinarska inspekcija i ovlaštene veterinarske stanice uključene su u provođenje propisanih mjera kontrole u cilju suzbijanja, ranog otkrivanja i sprječavanja širenja ove bolesti. Afrička svinjska kuga (AKS) je virusna bolest od koje oboljevaju isključivo domaće i divlje svinje i nije opasna niti za ljude, niti za druge vrste životinja.
U toku su aktivnosti na suzbijanju ove zarazne bolesti uklanjanjem svih životinja na imanju u Goliješnici. Izvršena je dezinfekcija i deratizacija navodi za naš radio Adnan Leto, doktor veterine i glavni kantonalni veterinarski inspektor u Kantonalnoj upravi inspekcija:
„Kada je u pitanju dalje provođenje aktivnosti one se usmjeravaju na kontrolu svih farmi u zaraženom području od tri kilometra od zaražene farme. Trenutno smo u toj fazi mjera u zaraženom području, a kasnije ćemo preći na ugrožena područja od deset kilometara od zaražene farme.“
Preporučene mjere farmerima odnose se na strogo pridržavanje propisa o označavanju, premještanju i prometu životinja, vlasnici svinja moraju osigurati da se domaće svinje drže na način kojim je u potpunosti onemogućen svaki direktan i indirektan kontakt domaćih svinja s divljim životinjama, navodi Adnan Leto te pojašnjava dodatne mjere za farmere:
„Zabranjeno je pašno držanje svinja i ispuštanje svinja na otvoreni prostor, osim ako se svinje drže u prostoru ograđenom dvostrukom ogradom. Veterinaru je potrebno prijaviti svaku svinju koja pokazuju znakove bolesti, uginuća domaćih svinja i nađenih uginulih divljih svinja i obavezno je testiranje uzoraka organa uginulih domaćih i divljih svinja radi isključivanja ASK /Afrička svinjska kuga/. Vlasnici svinja moraju osigurati neškodljivo zbrinjavanje nusproizvoda nastalih tokom klanja svinja za vlastite potrebe u skladu s posebnim propisima.“
Problem predstavlja frekvencija životinja, posebno bez odgovarajuće dokumentacije, ranije je kazao Mahmut Burović, doktor veterine iz veterinarske stanice „Zevet“ u Nemili koja vodi brigu o zdravlju za oko 500 velikih goveda te oko deset hiljada odraslih ovaca. Ocjenjujući epizootiološku situaciju na ovom području, a nakon pojave slučajeva bruceloze, te naznaka o mogućoj pojavi afričke svinjske kuge Burović je kazao:
„Frekvencija životinja bez dokumentacije još uvijek je prisutna. Policija sa inspekcijom treba to da spriječi, posebno između kantona i općina. Dolazi puno životinja i iz RS-a, dakle promet je poprilično velik. Kada životinja dođe bez dokumentacije, onda smatramo da je došla na „crno“.“
U Institutu za zdravlje i sigurnost hrane /INZ/ ranije su naveli da narušavanje epizootiološke situacije uzrokuje nekontinuirana vakcinacija malih preživara (ovce i koze), te nedovoljan iznos finansijskih sredstava za provođenje javno-veterinarskih mjera, kako na državnom i federalnom, tako i na kantonalnom nivou. Veterinarski zavod INZ-a je kao preduslov za kontrolu zaraznih bolesti s ciljem poboljšanja pružanja usluga dijagnostičkih ispitivanja osposobio i laboratorije veterinarskog zavoda.