Zbog telefonskog poziva komandir Hezbolaha otišao u svoj stan, metu izraelskog napada

Zbog telefonskog poziva komandir Hezbolaha otišao u svoj stan, metu izraelskog napada

Udaru u Bejrutu u kojem je ubijen komandir Hezbolaha Fuad Šukr 30. jula prethodio je poziv telefonom da se popne iz kancelarije na drugom spratu na sedmi, gdje je stanovao i gdje je bio lakša meta.

To je objavio Wall Street Journal pozivajući se na jednog zvaničnika te proiranske organizacije.

Zvaničnik je rekao američkom listu da Hezbolah u saradnji s Iranom istražuje bezbjednosne propuste i vjeruje da su superiornije izraelske tehnološke mogućnosti nadmudrile nadzorni sistem.

Wall Street Journal je procijenio da je Šukr živio i radio u istoj zgradi, kako bi što manje vremena provodio napolju.

On se krio od kada je pomogao u planiranju otmice leta 847 aviona TWA iz Atine u SAD 1985. godine.

Susjedi su rekli da su čuli njegovo ime, ali da ga nikada nisu vidjeli i da je bio poput duha.

U izraelskom udaru pretposljednjeg dana jula ubijen je Šukr, njegova supruga, dvije druge žene i dva djeteta.

Bio je to odgovor na smrtonosni raketni napad Hezbolaha na grad Maždal Šams na okupiranom Golanu u kojem je ubijeno 12 djece i mladih, podsjećaju izraelski mediji.

Nekoliko sati poslije ubistva Šukra u eksploziji u Teheranu je ubijen lider palestinskog Hamasa Ismail Hanije.

I Hezbolah i Iran su zaprijetili da će se osvetiti Izraelu, koji nije ni potvrdio, ni porekao umiješanost u ubistvo Hanijea.

Šukr je pomagao u komandovanju prekograničnim napadom na sjever Izraela 2006. godine kada je ubijeno osam i oteta dva izraelska vojnika što je izazvalo jednomjesečni rat u Libanu.

Poslije tog rata vjeruje se da je Šukr organizovao širenje raketnog arsenala Hezbolaha od 15.000 na 150.000 što čini tu organizaciju najbolje naoružanom u regionu.

Američki list piše da je život Šukra bio tako tajan da su libanski mediji o njegovoj smrti izvijestili objavljujući fotografije pogrešnog čovjeka.

Šukr je tražen u SAD zbog organizovanja bombaškog napada u kojem je ubijen 241 pripadnik američkih bezbjednosnih snaga u barakama marinaca SAD u Bejrutu 1982. godine, prije nego što je Hezbolah zvanično osnovan.

federalna.ba/Beta

Hezbollah Hezbolah