Zastupnici ove srijede o načinu budućih imenovanja sudija Ustavnog suda BiH
Nova sjednica, tema stara. Izbor sudija Ustavnog suda BiH. Federalni zastupnici sutra neće birati, ali će odlučivati o načinu budućih imenovanja. Prijedlog odluke o postupku imenovanja sudija dio je dnevnog reda, pred parlamentarcima i važni zakoni, ali u fokusu političke računice. Dok predlagači u procesu vide transparentnost, za opoziciju je sve obmana.
Novi način izbora sudija Ustavnog suda BiH iz Federacije u najavi, prijedlog skrojen u redovima vladajućih, po skraćenom postupku. Vlast obećava transparentniji proces, opozicija upozorava - princip imenovanja Marina Vukoje postat će praksa. Izmjene kozmetičke, no postoje iskoraci.
„VSTV će imenovati dva člana u radnu grupu. Prvi put imamo uvođenje transparentnosti, svih 98 zastupnika će dobiti poziv i imati priliku prisustvuje intervjuu i da vidi hoće li glasati za predložene kandidate“, objašnjava NS-ov Mirsad Čamdžić
Glasat će se i sutra hoće li odluka stara više od 20 godina dobiti nove korekture. Transparentan proces u teoriji, a u praksi procedura slična. Gdje su promjene bile najpotrebnije, čini se, nisu uslijedile. Prvorangirani Komisije za izbor i imenovanje mogao bi ponovo pred zastupnike kao jedina opcija. Za vlast ništa sporno, sve po zakonu i pravilniku.
„Trebamo njegovati praksu. Ako je neko ocijenjen kao prvorangirani, da trebamo birati prvorangirane. Tu je sada ostavljena mogućnost da komisija procijeni smatra li da treba ići samo sa jednim ili više kandidata“, kaže SDP-ov Belmin Zukan
Više kandidata i mogućnost izbora najboljeg bilo je na vrhu liste zahtjeva opozicije. Zbog toga su se žalili Ustavnom sudu Federacije koji nije odlučio u njihovu korist. Imenovanje Marina Vukoje iz opozicionih redova okarakterisali kao probni test za buduća imenovanja sudija u Ustavni sud BiH.
„To je bio cilj sve vrijeme. Sad im se to svidjelo, to im je kao neki osigurač u jednoj mršavoj većini. Napravljen je jedan potpuno netransparentan proces koji ništa dobro neće donijeti osim što će im biti lakše da kontrolišu proces“, tvrdi SDA-ov Haris Šabanović.
Proces izmjena pozitivne promjene, iz ugla opozicije, ne nudi.
„Smatram da Parlament ponovo neće imati priliku da bira sudije već da će to biti gotov čin u dogovoru HDZ-a i Trojke, a, naravno, sve po željama HDZ-a“, dodaje DF-ov Mahir Mešalić.
Od imenovanja Marina Vukoje, mišljenja Venecijanske komisije, pa sve do potencijalnih izmjena izbora sudija, Ustavni sud ne izlazi iz žarišta interesovanja. U čiju korist i ko profitira? Zakon i Ustav ili pojedinciP Novi prijedlog odluke donosi promjene ili samo potvrđuje postojeću praksu - odgovore nudi sjednica zakazana za sutra, mjesto odluke Federalni parlament, a parlamenarna većina još jednom na ispitu.
federalna.ba