Zastupnici iz Evropskog parlamenta razgovarali s članovima Parlamentarnog pododbora za stabilizaciju i pridruživanje

Prije dolaska Ursule von der Leyen, predsjednice Evropske komisije, u Bosni i Hercegovinu stigli su zastupnici iz Evropskog parlamenta. Sa članovima Parlamentarnog pododbora za stabilizaciju i pridruživanje razgovarali su o dosadašnjim rezultatima koje je naša zemlja postigla na evropskom putu. Kako je poručeno, u posljednja tri mjeseca, bh. političari su na tom putu učinili više nego za prethodne tri godine. Ipak, prostora za dodatni napredak ima.

O stanju odnosa između EU-a i BiH, stepenu ispunjenosti 14 prioriteta iz mišljenja Evropske komisije razgovarano je opet u Sarajevu. Ovoga puta učesnici nisu bili lideri stranaka, nego predstavnici Parlamentarnog pododbora za stabilizaciju i pridruživanje te njihove kolege iz Evropskog parlamenta. Poruka - gradite mostove i pravite teške izbore, jer bez njih evropska vizija teško će biti pretvorena u realnost.

„Nadao sam se da će biti jedan izuzetno povoljan izvještaj, a sada nisam siguran. Mislim da će biti izvještaj koji će manje-više govoriti o jednom ograničenom napretku“, kazao je Predrag Kojović (NS).

„Kad su zastupnici u Evropskom parlamentu u pitanju, više je nego prepoznat iskorak koji je naprevljen u prethodnih nekoliko mjeseci gdje je usvojen veći broj evropskih zakona nego što je to u čitavom prethodnom mandatu urađeno“, kazao je Saša Magazinović (SDP).

A uz pohvale, došle su i kritike. Istina, na račun usvojenih zakona u Narodnoj skupštini RS-a. Konkretno, Zakona o kriminalizaciji klevete, Zakon o medijima, Nacrta zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija. Kritike su upućene i na račun predsjednika RS-a Milorada Dodika. Očekivano, oštar odgovor.

„Mi smo došli da pričamo o napretku, a ne da slušamo kritike bilo kog zastupnika koje su usmjerene prema predsjedniku RS-a. Evropska unija je zaista neiskrena i vodi politiku dvostrukih standarda“, kazao je Miroslav Vujičić (SNSD).

Hoće li usvojeni evropski zakoni biti dovoljni da izvještaj Evropske komisije bude pozitivan, vidjet ćemo uskoro. Šest milijardi obećane pomoći za Zapadni Balkan, od čega oko 20 posto za našu zemlju, trebao je biti motiv više bh. vlastima. Ipak, nedavni sastanak u Sarajevu pokazao je da je još mnogo tema o kojima se bh. političari ne slažu.

federalna.ba

POSP