Zašto slučaj Ljubiše Petrovića danima drži pažnju cijele javnosti?
Politička drama u Bijeljini ne prestaje. Odluka suda da odbije mjere zabrane protiv gradonačelnika Bijeljine Ljubiše Petrovića nije samo pravni trenutak već politički spektakl koji već danima drži pažnju cijele javnosti. Nakon što je tužilaštvo iznijelo optužbe temeljene na osnovnoj sumnji, sud je odlučio da nije bilo dovoljno dokaza za izricanje mjera zabrane, što je postavilo temelje za daljnji politički okršaj.
Optužbe koje je Tužilaštvo iznijelo protiv Petrovića, prema mišljenju suda, bile su zasnovane samo na osnovnoj sumnji, a ne na dovoljno jakim dokazima koji bi opravdali izricanje mjera zabrane ili pritvora.
“Ono što jeste u ovom predmetu karakteristično i što ja pokušavam da akcentiram - jeste obrazloženje koje je sud dao. Da bi se uopšte pristupilo određivanju pritvora ili određivanju mjera zabrane, treba da bude ispunjen jedan uslov - da postoji dokaz koji ukazuje na osnovanu sumnju da je okrivljeni počinio djelo koje mu se stavlja na teret. A to znači da su ozbiljniji dokazi, ne osnov sumnje, nego osnovana sumnja. Ako nema tih dokaza, onda se ne mogu izricati mjere”, kazao je pravni zastupnik Miodrag Stojanović.
Dok opozicija hapšenje Petrovića doživljava kao politički obračun, a predstavnici vlasti negiraju bilo kakvu političku pozadinu u cijelom slučaju - analitičari ocjenjuju da je u pitanju odmjeravanje snaga. Slična stava imaju i političari, barem oni iz Petrovićevih redova.
“Kako to drugačije možemo okarakterisati, nego kao politički obračun. Da su mogli legitimno da ga smjene, imali su priliku prije nekoliko mjeseci na izborima, ali im to nije pošlo za rukom. Potom su izglasali onaj sramni Zakon o budžetskom sistemu, gdje su pokušali da Bijeljini uskrate određena novčana sredstva ne bi li na taj način onesposobili gradonačelnika da radi svoj posao, ali ni to nije dovoljno i sada ga treba skloniti sa političke scene”, kaže Mirjana Orašanin, poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini RS-a.
“Ovo je ukazivanje na to šta bi moglo da ga čeka ako i dalje bude nastavljao sa suprotstavljanjem vlasti, a teze da imaju ili nemaju vladajući uticaj na pravosuđe smo mogli da vidimo na praktičnim primjerima sve ove godine. Jedan najplastičniji primjer jeste da Dodik ili neko od izvršne vlasti dan-dva prije saopštenja pravosuđa izađe u javnost i šta treba govoriti o primjerima uticaja na pravosuđe. Toliko ima primjera čuvanja predmeta u fiokama i onda kada se pokaže da su možda otkazali poslušnost, nisu više podobni vladajućim - onda se ti predmeti aktiviraju. Postoji toliko primjera uticaja na pravosuđe da zaista možemo povjerovati u to što je opozicija govorila”, navodi politički analitičar Mladen Bubonjić.
Uz to, glasine o tome da su ključni opozicioni lideri, poput Jelene Trivić, Draška Stanivukovića i Nebojše Vukanovića, ostali na margini protesta, koji su organizovani s ciljem oslobađanja Petrovića, postavljaju dodatna pitanja o stvarnoj koheziji opozicije. Iako su lideri pružili podršku putem društvenih mreža, njihov izostanak sa samih protesta izazvao je sumnje o samo prividnoj slozi unutar opozicionih redova.
“Pitanje je čak i da li je i prividno složna. Opozicija odavno ima taj problem nemogućnosti postizanja bar nekog okvirnog dogovora koga bi u prvi plan stavili. Toliko je različitih interesa i sujete u njihovim redovima i nemogućnost kanalisanja ka jednom kandidatu ili dva koji bi bili autentični predstavnici opozicije, tako da čak i kad vidimo da postoji neka sloga, pitanje je koliko nje uopšte ima i to je kamen oko vrata opozicije”, dodaje Bubonjić.
Sva ova dešavanja, vjeruju analitičari, samo su učvrstila Petrovićeve pozicije i njegovu sliku u očima birača gdje bi Petrović mogao predstavljati simbol političke borbe. Da li je cio proces zaista bio "nepristrasan” ili je riječ samo o političkoj borbi koja traje izvan sudnice, tek će se pokazati. U ovom trenutku sigurno je jedino to da se drama u Bijeljini nastavlja i, čini se, tek ulazi u svoju pravu fazu.
federalna.ba