Zarobljena država: Zašto je ponovo ubijen Slavko Ćuruvija
Objavljena je presuda Apelacionog suda u Beogradu kojom su oslobođeni čelnici Službe bezbjednosti za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije. Mnogi su rekli da je Ćuruvija ponovo ubijen, tvrdeći da je Srbija zarobljena država, jer o sudbini građana odlučuje uzak krug ljudi iz sigurnosnih službi.
Tužan zaključak priče o suđenju za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije koje je počelo tek 16 godina nakon ubistva i to nakon što je Aleksandar Vučić, koji je u vrijeme ubistva Ćuruvije, bio ministar informisanja, opet došao na vlast. Mislilo se da bi se suđenjem ubicama mogla oprati biografija.
„Mislim da nas je ova vlast prevarila...kad smo imali obećanja...mi smo vidjeli da je bilo opstrukcije...ali ono što je činjeno otkad traje proces pokazuje da država nije...imamo zarobljenu policiju koja ne želi da se otkriju mračne strane...i da je izvršila ubistvo novinara u Srbiji", navodi Željko Bodrožić, predsjednik NUNS.
Nije riječ o bilo kakvoj tajnoj policiji već onoj koja stoji iza brojnih ubistava, uključujući i onu premijera Zorana Đinđića. Prvi put sud je osudio nekadašnje načelnike Državne bezbjednosti (DB) Radomira Markovića i trojicu visokih funkcionera DB-a Milana Radonjića, Ratka Romića i njegovog kuma Miroslava Kuraka na 100 godina. Nakon što je Apelacioni sud vratio slučaj i drugi put su osuđeni. Čekala se samo potvrda.
„To je sve bolno, nezamislivo mi je...nitko nije osuđen zbog napada na novinare", kazala je Maja Sever, predsjednica Evropske federacije novinara.
U iščekivanju konačne odluke trebalo je ponoviti samo jedno:
„Mi smo i dalje u vrijednostima izgrađenim 90-ih... veliki otpor izuzetan i primjetan i u ovom slučaju" - Veran Matić, predsjednik Komisije za istraživanje ubistava novinara.
Na sajtu Apelacionog suda stoji objašnjenje koje potpisuje predsjednik suda, Duško Milenković: "Sud sudi samo na osnovu dokaza koje ima u spisima predmeta, a nalaženje vijeća koje je odlučivalo u ovom postupku je da Tužilaštvo nije prezentovalo sudu dokaze koje bi potkrijepili navode iz optužnice."
Stoji i sljedeće: "Da li su ovakvom presudom građani ostali uskraćeni za odgovor na pitanje ko je i zašto ubio novinara Slavka Ćuruviju, te iz kojih razloga ni nakon više od 24 godine od njegovog ubistva krivac ili krivci nisu privedeni pravdi, nažalost, jeste tačno, ali odgovornost za to ne mogu snositi sudije Apelacionog suda."
„Kad sam ušao u borbu sa represivnim režimom... da režimu kaže da je bolestan režim" - Slavko Ćuruvija, insert iz dokumentarnog filma „Slavko Ćuruvija"
Kako onda tako i danas...
federalna.ba