'Zarac' dobio oznaku zaštićenog porijekla - potražnja je iz dana u dan sve veća
Nove razvojne mogućnosti otvorile su se pred proizvođačima tradicionalnog majevičkog sira, a nakon završenog postupka upisivanja u Registar oznaka porijekla. Naime, 'zarac' je nedavno dobio oznaku zaštićenog porijekla, čime je dodatno afirmisan kvalitet ovog tradicionalnog proizvoda.
Stogodišnja tradicija u proizvodnji sira, koja se u brdovitom majevičkom krajoliku, poznatom po bogatom stočnom fondu i kvalitetnim pašnjacima, prenosila sa koljena na koljeno, dobila je i dugo očekivano priznanje. Ideja je započela prije tri godine, sa ciljem da ovaj tradicionalni proizvod bude sačuvan od zaborava.
„Zadruga je od Agencije za bezbjednost hrane BiH tražila da dobijemo oznaku porijekla. Prije nepunih mjesec dana smo dobili certifikat i mnogo nam to znači - da je naš 'zarac' postao prepoznatljiv i na lokalnom nivou i u regionu“, kaže Predrag Mićanović, direktor Poljoprivredne zadruge Zarac.
Duška Mitrović odlučila se na proizvodnju sira zarca prije 12 godina. U početku su to, kaže, bile manje količine ali je potražnja iz dana u dan postajala sve veća. Danas, kao i ostale članice zadruge, na svom imanju proizvodi ovaj tradicionalni sir: „Imamo svoja muzna grla, proizvodnja nam je ograničena, potražnja je uvijek veća, ali trudimo se. Nadamo se da će nam se još neke domaćice pridružiti, posebno sada kada imamo za zaštitu porijekla“.
Proizvod dobijen standardizacijom i zaštitom omogućio je razvoj gazdinstva u ruralnim područjima, dodatni prihod domaćinstvima, ali i stvorio preduslove da se afirmišu resursi i turistički potencijali ovog kraja
Kako ističe Željko Kerović, načelnik odjeljenja za privredne i društvene djelatnosti Opštine Lopare, neke od porodica ostvaruju dobre prihode kada je u pitanju proizvodnja i prodaja sira zarca: „U posljednje vrijeme se na Majevici sve više razvija turizam, pa očekujemo da će kroz izgradnju kompleksa Busija te određenih ugostiteljskih i trgovačkih objekata taj sir postići svoj određeni uspjeh“,
„Iz Agencije za bezbjednost hrane su nam rekli da smo tek sada na početku, da tek sada se moramo boriti da se probijemo na tržište EU-a, da malo i cijena poraste - jer mi to sve pravimo na tradicionalan način i ručno i na osnovu te tradicije koja je sačuvana smo i dobili zaštitu geografskog porijekla“, objašnjava Mitrović.
Zaštita porijekla, navode, ne samo da doprinosi unapređenju ekonomije lokalne zajednice već i promoviše tradicionalne vrijednosti i autohtonu proizvodnju. Majevički sir 'zarac' tako postaje simbol kvaliteta i tradicije, sa potencijalom za daljnji razvoj i prepoznatljivost na tržištu.
federalna.ba