Započela ICAT konferencija - U fokusu primjena umjetne inteligencije
U organizaciji Elektrotehničkog fakulteta (ETF) Univerziteta u Sarajevu danas je započelo još jedno izdanje Međunarodne konferencije o informacionim, komunikacionim i automatizacijskim tehnologijama - ICAT 2023 u čijem je fokusu primjena umjetne inteligencije.
Radi se o 29. po redu konferenciji koja, kako je rekao dekan ETF-a i predsjednik organizacionog odbora ICAT konferencije Jasmin Velagić, ove godine obilježava 50 godina od njenog osnivanja.
- Posebna fokus na ovoj konferenciji je na primjeni umjetne inteligencije u informacijskim, komunikacijskim i automatizacijskim tehnologijama. U tom smislu imamo jedan specijalni panel koji će biti održan sutra i na kojem će četiri eminentna profesora iz inostranstva pričati o primjeni umjetne integligencije u medicini, biomedicini, komunikacijama i robotici – izjavio je Velagić.
Teme ICAT 2023. oslonjene su na ono što pokrivaju četiri odsjeka na ETF-u, a to je nešto što je danas u fokusu u čitavom svijetu. Velagić je naveo da im je posebna čast na konferenciji ugostiti četiri vrhunska pozvana predavača, profesore: Karla H. Johanssona sa KTH univerziteta u Švedskoj, Davida Abbinka sa Delft University of Technology, Petra Popovskog sa Aalborg University iz Danske i Petra Veličkovića koji radi u kompaniji DeepMind u Londonu i predaje na Cambridge univerzitetu.
Generalni sponzor i telekomunikacijski partner tog naučnog događaja je kompanija Telemach BH, koja svoj uspjeh u tehnološkom napretku i digitalizaciji Bosne i Hercegovine, između ostalog, gradi na posljednjim znanjima i dostignućima iz tih oblasti.
Direktorica Telemach Fondacije Maja Tursunović je uime kompanije izrazila zadovoljstvo što su dugogodišnji partner ETF-u i već drugu godinu glavni pokrovitelj najstarijeg naučnog skupa u BiH za oblasti računarstva i elektrotehnike.
- Telemach kao kompanija je opredijeljena da kroz svoje programe i sve ono što radimo u sklopu naše društvene odgovornosti, podrži razvoj i doprinose da obrazovanje, a posebno visoko obrazovanje u BiH dobije i razvije se u onom pravcu u kojem i zaslužuje. I danas pokazujemo do koje mjere smo uz visoko obrazovanje, studente, nauku i tim tempom ćemo nastaviti i u budućnosti – istakla je Tursunović.
Učesnike konferencije, među ostalim, pozdravila je federalna ministrica obrazovanja i nauke Jasna Duraković i poželjela im uspješan rad. Pored eminentnih stručnjaka i naučnika iz cijelog svijeta, priliku da predstave svoje inovativne projekte i osvoje vrijedne nagrade imat će učenici i studenti elektrotehnike iz Bosne i Hercegovine u okviru Student Innovations (SI) programa koji se uz podršku Telemacha BH prvi put sprovodi u okviru ICAT konferencije.
Na trodnevnoj ICAT 2023 konferenciji očekuje se nekoliko stotina učesnika (istraživača, studenata, gostiju iz poslovnog i društvenog sektora). Među njima je više od 100 stručnjaka iz 18 zemalja svijeta, uključujući BiH. Na konferenciji će biti prezentovano 36 originalnih naučnih radova, bit će održane dvije radionice, jedan panel i četiri pozvana predavanja eminentnih svjetskih stručnjaka iz oblasti elektrotehnike i računarstva.
Priliku da predstave svoje radove u okviru SI programa imat će studenti, ali i srednjoškolci koji su iskazali interes za ovu aktivnost. Tri najbolja rada prema izboru stručnog žirija dobit će novčane nagrade, a pobjednika, osim toga, očekuje i specijalna prilika za predstavljanje rada i putovanje na naučnu konferenciju.
Studentica ETF-a na odsjeku računarstvo i informatika Medina Kapo prezentovat će naučni rad koji je pisala sa svojim kolegom i dva profesora.
- Konferencija je izuzetna prilika za sve mlade studente i stručnjake koji žele da predstave svoje naučne radove i prikažu šta su uradili u proteklih godinu dana. To je ujedno prilika da studenti vide kako to rade vrhunski stručnjaci i nauče nešto novo. Od ove godine uključena je i Student Innovations sesija gdje studenti mogu da prezentuju svoje postignuća i osvoje nagrade- dodala je Kapo.
federalna.ba/Fena