Zakon o zabrani pušenja uvoditi postepeno, ne ići iz krajnosti u krajnost

Da li ste za javno zdravlje i okruženje bez duhanskog dima? Hoće li ekonomija bilježiti bolje rezultate smanjenjem upotrebe duhana? Statistika je neumoljiva. BiH je u top 15 zemalja po količini konzumiranih cigareta po stanovniku. Prema nekim analizama, 11 hiljada smrti godišnje je od bolesti koje bi se mogle povezati sa pušenjem. Takođe, skoro 44 odsto odraslog stanovništva puši, a više od 50 odsto je svakodnevno izloženo pasivnom pušenju. Uoči sjednice Parlamenta Federacije na kojoj će biti i prijedlog Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje gosti Federacije danas bili su Irfan Čengić, poslanik u Predstavničkom domu Federalnog parlamenta, i Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH.

Hadžić smatra da se sa Zakonom moglo sačekati, jer će u ovoj situaciji, ugostiteljsko-turističkoj branši koja je na koljenima, još dodatno otežati.

"Ili ako se Zakon donese bar nek se prolongira njegova primjena do završetka. Pušenje nije zdravo, ali aerozagađenje u Tuzli, Sarajevu, Zenici više uzme ljudskih života nego duhanski dim. Biće puno gubitaka jer ima puno pušača koji žele da nastave da se ponašaju kao i do sada. Struka je predvidjela da se mogu prostori jonizirati, ventilirati i sve ostalo napraviti da ne smeta dim."

Čengić navodi da nije protiv zabrane pušenja, ali se ona treba uvoditi postepeno.

"Mi idemo iz jedne krajnosti u drugu. Trenutno smo sigurno smoke free zemlja kada govorimo o čitavoj Evropi, a idemo u krajnost da želimo sve, svuda i na svaki način da zabranimo. Ja sam govorio da trebamo napraviti kompromis i postepeno krenuti u zabrane. Ja i kolega Kaplan smo dostavili sedam amandmana na Zakon koji se ne tiču uopšte cigareta. Svjesni smo da ovaj dio koji govori o cigaretama, ili će biti ovako usvojen ili se ne može popraviti u ovom tekstu Zakona. Može se popraviti dio koji govori o bezdimnim proizvodima i nargila barovima. Ovaj predloženi Zakon je restriktniji od njemačkog. Uložili smo amandmane da se bezdimni proizvodi mogu koristiti u ugostiteljskim objektima i da se mogu koristiti nargila barovi."

Smatra da se može naći neka mjera ali da ljudi koji rade u Ministarstvu zdravsta uopšte nemaju razumijevanja.

"Ovaj Zakon je, uz par izmjena, mogao biti jednoglasno usvojen, a mislim da će sutra biti povučen sa dnevnog reda."

Hadžić navodi da je kod nas tradicija pušenja cigareta.

"Mislim da je poslanicima preče da obezbijede vakcine građanima."

Čengić pojašnjava da je Zakon u 90% stvari dobar, ali tih 10% oko kojih bi se mogao napraviti kompromis, ne može upravo zbog uposlenika Ministarstva zdravlja koji nisu spremni na bilo kakav razgovor.

"Vlada je odbila sve amandmane i mislim da će Zakon biti povučen. Ministarstvo zdravlja se zaista pokazalo kao najlošije ministarstvo u Vladi FBiH u zadnjih godinu dana."

O pdv-u Čengić kaže da smo izgubili stotine miliona u penzionom fondu od doprinosa i poreza u prošloj godini.

"U ovoj godini planiramo deficit od nekoliko desetina miliona. Dakle prihodi će padati. Ubijeđen sam da naša vlast radi sa onima koji krijumčare i zbog kojih gubimo stotine miliona maraka akciza na crnom tržištu."

federalna.ba

Irfan Čengić Amir Hadžić Federacija danas
Federacija danas
0 24.04.2024 17:27
Federacija danas
0 23.04.2024 18:10
Federacija danas
0 22.04.2024 17:38
Federacija danas
0 19.04.2024 17:57
Federacija danas
0 18.04.2024 17:48
Federacija danas
0 17.04.2024 17:26