videoprilog Mirne Ždralović (Dnevnik 2)

Zakon o VSTV-u BiH - od evropskog do neprovodivog

U oktobru, kada su izmjene Zakona o VSTV-u BiH usvojene, nosioci vlasti bili su ponosni. No, od evropskog - došli smo do neprovodivog. Prvi problem - čija će se imovina provjeravati i hoće li nosioci pravosudnih funkcija moći imovinu prepisivati bočnim srodnicima? Nakon toga je problem što bi niže institucije mogle obustaviti provjeru. A onda i VSTV BiH sa problemom nemogućnosti formiranja Odjela za integritet na vrijeme. Tražili produženje roka od 23.12.2023. na 23.6.2024., a parlamentarci im omogućili produženje do 23.3.2024.

„Bojim se da ćemo opet doći u situaciju da za mjesec i po raspravljamo o ponovnoj izmjeni i produžavanju roka“, kazao je Šerif Špago, predsjednik Kluba SDA u Zastupničkom domu BiH.

„To znači da je ovo sve neka vrsta bućkuriša“, kazao je PDP-ov državni zastupnik Branislav Borenović.

Bućkuriš i zakoni sa manjkavostima. Tehničke izmjene stvorile su mnoge probleme. I, izgleda, nećemo ni čekati mjesec i po na rasprave o ovom pitanju jer su one počele odmah. U VSTV-u BiH, osim formiranja Odjela, moraju donijeti i podzakonske akte za šta imaju 45 dana od isteka roka za formiranje Odjela. Stoga je ministar pravde spreman na nova pomjeranja. Međutim, onda je pitanje zašto odmah nije ispunjen zahtjev VSTV-a BiH o produženju roka do šestog mjeseca.

„Ja podržavam i još 90 dana. Znači, 180 dana ja podržavam da se to u parlamentu, ako postoji volja, riješi. U najgorem slučaju, ako do 23.3. ništa ne bude riješeno, opet izmjene i dopune, da produžimo i taj rok“, kazao je ministar pravde BiH Davor Bunoza.

Ipak, iz ove krovne pravosudne institucije kažu da su odluku za popunjavanje radnih mjesta u Odjelu za integritet proveli – međutim, potrebna sredstva im nisu odobrena te da su zbog toga onemogućeni za daljnji rad.

U više navrata Vijeću ministara BiH i resornome ministarstvima urgirali smo donošenje tražene odluke imajući u vidu da bez uspostave Odjela za izvještavanje, sudije i tužioci koji će u narednom periodu po raspisanim konkursnim procesurama biti imenovani za nosioce pravosudnih funkcija, kao i članovi VSTV-a BiH, ne mogu preuzeti dužnost prije nego što prođu provjeru Odjela za izvještavanje u dopisima i urgencijama ka izvršnoj i zakonodavnoj vlasti, ukazali smo na realnu mogućnost da dođe do blokada u radu određenih pravosudnih institucija, kazao je Halil Lagumdžija, predsjednik VSTV-a BiH.

„Potpuno je nevjerovatna situacija da je ovako otvoren - ne znam da li da kažem nemar ili opstrukciju primjene novih odredbi Zakona o VSTV-u BiH. Da se ne mogu u roku u kojem su propisani zakonom uspostaviti i početi primjena zakona, pa se on produžava, ali opet u nedovoljnom roku od 3 mjeseca i na kraju činjenica da isti oni koji su usvajali i predlagali zakon sada blokiraju finansiranje, odnosno izdvajanje sredstava za njegovu primjenu“, navodi Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparency Internationala BiH.

Iz Ministarstva finansija i trezora BiH nismo dobili odgovor na upit kada će sredstva biti uplaćena. Dok ne budu primljena, izmjena neće biti moguća. Zbog toga iz VSTV-a BiH traže hitni sastanak sa predstavnicima vlasti.

„Pritom, ukazujemo da je VSTV u zakonu propisanim rokovima preduzeo i dovršio sve radnje iz svoje nadležnosti i da do probijanja rokova može doći zbog eksternih faktora koji su u potpunosti van nadležnosti VSTV-a, konkursna procedura pred Agencijom za državnu službu BiH koja traje 6, a najmanje 3 mjeseca i provjera izabranih kandidata u postupku OSA-e koja također traje nekoliko mjeseci. U cilju razrješenja ove situacije, tražili smo hitne sastanke sa odgovornim u Vijeću ministara i oba doma Parlamentarne skupštine BiH i postoje naznake da bi sastanci mogli biti zakazani i održani u toku naredne sedmice“, istakao je Lagumdžija.

Deklarativna spremnost postoji i slušamo je konstantno. Međutim, očigledno je da negdje koči. Bez finansiranja, provjere imovinskih kartona nisu moguće, a još ne znamo ni kako će sve to funkcionisati. Tako ni izmjene još nisu zaživjele, a ponovo ćemo podsjetiti da je za napredak na putu ka EU potreban potpuno novi zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću i nezavisno pravosuđe, koje očigledno još u mnogome zavisi od politike.

federalna.ba

Zakon o VSTV VSTV VSTV BiH