Prilog Lejle Hodžić

Zakon i bonske ovlasti

Bosna i Hercegovina nikada nije sačinila popis državne imovine. Komisija za državnu imovinu, formirana 2004. godine, postoji samo na papiru. Njen zadatak je, po mišljenju mnogih, bio teritorijalna podjela BiH, odnosno upravo ono što ovih dana želi Republika Srpska, a to je knjiženje državne imovine na entitete. Iako je visoki predstavnik stavio van snage zakon koji bi im to omogućio, rukovodstvo RS-a ne odustaje i poručuje da odluke OHR-a neće biti provodive u RS-u. Iako ga je visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Kristijan Šmit suspendirao, Zakon o nepokretnoj imovini Republike Srpske ostao je na snazi i u narednom periodu neophodno je osigurati njegovo provođenje, rekla je Željka Cvijanović, predsjednica RS-a:­­­­­

Zakon o imovini, kao što ste to čuli od zvaničnika RS-a, ostao je na snazi. Ono što je neophodno u narednom periodu obezbijediti jeste da imamo provođenje tog zakona, a to podrazumijeva službeničko, da tako kažem, djelovanje ili djelovanje nekih različitih službi na različitom nivou. I generalno mislim da je ovaj zakon mjesto, ili da je pitanje imovine zaista jedno od ključnih pitanja za RS i da su to stvari o kojima se trebalo debatovati na neki poseban ili drugačiji način u prethodnom periodu, umjesto da se podigla ovolika prašina, ovolika bura, da smo imali pokazivanje mišića od stranog faktora, ko god da su oni i da dođemo u ovakvu situaciju u koju smo došli.“

Situaciju je komentirala Bisera Turković, ministrica vanjskih poslova BiH, kazavši da su probosanske snage svjesne separatističkih namjera i kako, osim bonskih ovlasti, postoje i druge mogućnosti:

Uz bonske ovlasti postoji još niz drugih mogućnosti koji će biti primijenjeni ako se ove namjere ne obustave. Ekspertni pravni timovi se okupljaju, kako domaći tako i međunarodni, koji će razmotriti modele koji će biti aplicirani, ukoliko ne dođe do zaustavljanja secesionističke namjere.

Uz sve što smo čuli i vidjeli proteklih dana i mjeseci o ovom izuzetno važnom pitanju za državu, mnogi se pitaju i zašto već više od 20 godina nemamo registar državne imovine. Odgovor nam je pružio Džemail Ćibo, predsjednik Komisije za državnu imovinu:

Kada je u pitanju komisija za državnu imovinu, ista nije nadležna da uspostavi, odnosno vodi registar. Prvenstvena nadležnost komisije jeste da pripremi Nacrt zakona o državnoj imovini i da u slučajevima podnesenog zahtjeva za izuzimanje raspolaganja državnom imovinom odluči po istom zahtjevu. S obzirom na to da je mnogim članovima komisije istekao mandat, već duži niz godina nemamo uspostavljenu državnu komisiju, jer institucije iz kojih su članovi trebali biti nominovani ista ne čini. Prvenstveno se odnosi na institucije Republike Srpske.„

Podsjetimo, problem državne imovine prisutan je niz godina, a zbog negativnih postupaka u tom periodu, uglavnom političkih aktera, Bosna i Hercegovina je gotovo raskućena, pa su izgubili i narodi i građani, svi osim onih kojima pogoduje takvo stanje.         

Međunarodni sajam privrede Tešanj sajam privrede
0 21.09.2024 18:09
MVP BiH Ministarstvo vanjskih poslova BiH UN u BiH
0 21.09.2024 18:07
Vanjskotrgovinski deficit BiH Vanjskotrgovinska razmjena
0 21.09.2024 17:24
Japan Južna Koreja
0 21.09.2024 17:03